Web Analytics
BallinaKosova përgatitet për t’u mbrojtur nga virusi kinez, këto janë masat që...

Kosova përgatitet për t’u mbrojtur nga virusi kinez, këto janë masat që janë marrë

Kosova përgatitet për t’u mbrojtur nga Koronavirusi, rekomandohen një sërë masash që duhet ndërmarrë

Më mijëra porosi të tilla, vijnë çdo ditë në qendrën transit të postes se Kosovës në Prishtinë.

Por, numri më u madh i tyre, po del që vjen nga Kina.

Vetëm gjatë të hënës, numri i pakove që kosovarët i blen online nga shteti kinez, arriti në rreth 1 mijë e 500.

Ndërkohë, një pakoje për të arritur nga shteti kinez që është prekur nga një virus i rëndë në Kosovë, i duhen të paktën 30 ditë.

Por, këto pako mund të rrezikojnë përhapjen e viruseve të ndryshme.

Madje Agron Ruahni, kujton një rast të tillë.

Ndërkohë, ende nuk është dhënë një definicion se si përhapet virusi i njohur me emrin koronavirus.

Sipas …. ende nuk është lajmëruar as një rast i prekur nga ky virus në Kosovë.

Ndërkohë, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, ka dalë me disa rekomandime për Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, “Adem Jashari”.

Në të thuhet që rreziku është akoma i ulët, por në rast të deklarimit që udhëtarët kanë vendin e origjinës nga Kina, atëherë duhet të ndiqen disa procedura.

Në rast të deklarimit që udhëtarët kanë vendin e origjinës nga Kina, atëherë duhet të bëhet:

➢ skriningu i temperaturës së udhëtarëve që arrijnë në ANP “Adem Jashari”

➢ kontrolli mjekësor i udhëtarëve të cilët kanë këto simptome:

➢ ethe dhe simptomat të traktit respirator (p.sh., kollë, vështirësi në frymëmarrje) dhe në 14 ditët e fundit para fillimit të simptomave, ka udhëtuar nga qyteti Ëuhan, Kinë.

– ose –

➢ në 14 ditët e fundit para fillimit të simptomave, ka qenë në kontakt të ngushtë me personin i cili është duke u hulumtuar për 2019-nCoV ose person të sëmurë dhe të konfirmuar nga laboratori 2019-nCoV.

Ndërkohë, Menaxhmenti i ANP ”Adem Jashari” u zotua se do t’i përmbush të gjitha rekomandimet dhe kërkesat e IKSHPK dhe OBSH për parandalimin e Pneumonise virale me Coronavirus.

Nga Ministria e Punëve të Jashtme kanë thënë për T7 se janë ende në proces të grumbullimit të informatave se ka kosovar të cilët për arsye të ndryshme qëndroni në Kinë.

Rrjetet Sociale

630,279FansaPëlqeje
28,213NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit