Lahuta njihet si instrument popullor shqiptar, shkruan “InfoKosova”.

Por, UNESCO atë e ka regjistruar si instument muzikor të trashëgimisë kulturore i Serbisë!

Në emisionin “Ftesë në 5” ishte i ftuar lahutari i njohur Jonuz Delaj i cili foli gjerë e gjatë rreth lahutës.

Ai tregoi që këtë instrument muzikor kombëtar shqiptar, e ka të trashëguar nga ati dhe gjyshërit e tij.

Serbia këtë instrument muzikor shqiptar, e ka marrë dhe tashmë është duke e paraqitur në botë dhe në UNESCO si instument të tyre.

Por, ky instument pra Lahuta është instrument i yni, por mund të jetë edhe instrument i serbëve, pasi që dihet se shumë gjëra serbët kanë të trashëguara dhe të marrura nga ne shqiptarët./InfoKosova/

Shiko Videon: