LDK e prish koalicionin me VV-në

Kryesia e LDK-së tashmë e ka marrë vendimin për të dalë nga qeveria pasi që kryeministri Kurti shkakroi sot ministrin e Punëve të Brendshme, nënkryetarin e LDK-së, Agim Veliu.

Ballkani.info mëson ekskluzivisht se Kryesia ka marrë vendim që të largohet nga qeveria.

Së shpejti më gjerësisht…

E përditësuar 19:46

Lidhja Demokratike e Kosovës ka vendosur të dalë nga koalicioni qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje, pas vendimit të sotëm të kryeministrit Albin Kurti që të shkarkojë Agim Veliun nga posti i ministrit të Punëve të Brendshme dhe Administratës Publike.

Burime të telegrafit brenda takimit, thonë se kryesia e LDK-së, ka vendosur të rrëzojë Qeverinë Kurti për shkak të mos heqjes së taksës, dhe vendimeve të njëanshme të kryeministrit Kurti, që kanë shkelë marrëveshjen e koalicionit.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti sot e ka shkarkuar nga detyra ministrin Veliu, me pretekstin se ky i fundit, u deklarua kundër qëndrimit të kryeministrit të Republikës së Kosovës mbi shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme për shkak të situatës me coronavirus dhe se, sipas tij, Veliu ka përhapur panik, duke thënë se “numri i të prekurve po rritet prej ore në orë”.

Ky vendim i kryeministrit Kurti ka bërë që të mblidhet kryesia e LDK-së e cila në një mbledhje maratonike ka vendosur që të dalë nga koalicioni qeverisës me Lëvizjen Vetëvendosje.
Lajmi në përditësim… /Telegrafi/