Web Analytics
BallinaUncategorizedLëvoret e shalqirit kanë këto përfitime shëndetësore

Lëvoret e shalqirit kanë këto përfitime shëndetësore

Është i përkryer për ta ngrënë më vete, të përzihet në koktej ose për përgatitjen e një sallate frutash.

Sidoqoftë, një pjesë e tij përfundon gjithmonë në plehra, lëkura, por kjo është e gabuar.

Lëvorja (pjesa e bardhë) është e mbushur me disa lëndë ushqyese të rëndësishme për shëndetin.

Është veçanërisht e përqendruar në një aminoacid të quajtur citrulin, i cili ka treguar se përmirëson shpërnd.arjen e oksigjenit në qelizat dhe muskujt tuaj, duke ndihmuar potencialisht në rritjen e performancës atletike.

Disa studime tregojnë gjithashtu se citrulina mund të forcojë shëndetin e zemrës tuaj duke ndihmuar në uljen e presionit të gja.kut, veçanërisht te personat me hipertension.

Dhe mbi të gjitha, lëvorja e shalqirit është gjithashtu e pasur me fibra dietike, lëndë ushqyese që përmirësojnë shëndetin e tretjes, duke ndihmuar në përmirësimin e problemeve si kapsllëku.

Si ta hani lëvoren e shalqirit

Për dallim nga pjesa tjetër e shalqirit, nuk duhet të hani lëvoren ashtu si është, pa e përgatitur.

Është në fakt një ushqim i shkëlqyeshëm për të shtuar disa receta!

Ju mund ta ktheni lëvoren e shalqirit në reçel ose në ndonjë shurup tjetër.

Ajo kanë një aromë të butë, të ëmbël dhe mund të shtojnë një do.zë argëtimi në ushqimet tuaja të preferuara.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit