Mbeten pa para, turistët fshihen në shpellë

Gjashtë turistë të huaj që ‘u përpoqën të shpëtonin’ nga pandemia e koronavirusit, janë gjetur në një shpellë në Indi, pasi kishin mbaruar paratë, sipas policisë.

Katër burra dhe dy gra – nga Franca, Shtetet e Bashkuara, Ukraina, Turqia dhe Nepali – kishin jetuar në shpellën afër Rishikesh në Uttarakhand, në veri të Indisë që nga 24 marsi, sipas inspektorit të policisë Rajendra Singh Kathait.

Ka pasur gjithashtu raporte të pakonfirmuara të disa oficerëve të policisë në shtet që dyshohet se turistët e huaj po e thyejnë shtetrrethimin.

Zona u bë e famshme nga Beatles, të cilët erdhën në Rishikesh në vitin 1968 duke kërkuar strehim nga ‘Beatlemania’ dhe për t’u njohur me kulturën indiane.

Turistët e huaj tani janë zhvendosur në Swarg Ashram, ku do të karantinohen për 14 ditë, megjithëse asnjëri nuk ka treguar simptoma të koronavirusit.

“Para se të fillonte bllokimi, ata po jetonin në një hotel në Muni Ki Reti, por ata u zhvendosën në shpellë pasi mbetën pa para,” tha Kathait.

“Megjithatë, ata kishin kursyer para për të blerë ushqime dhe furnizime të tjera.

Një burrë nga Nepali ishte duke ndihmuar grupin të blinte sende thelbësore”, shtoi ai.

India është në izolim që nga fundi i marsit, me banorët e lejuar të linin shtëpitë e tyre vetëm për shërbime thelbësore siç janë blerja e gjërave ushqimore ose ilaçeve.

Bllokimi pritej të hiqej më 15 prill, por është vazhduar deri më 3 maj.

Disa sektorë – përfshirë bujqësinë dhe prodhimin – do të lejohen të rihapen nga e hëna për të lehtësuar vështirësitë e banorëve të varfër.

Rreth 700 turistë të huaj mbeten në Rishikesh, sipas departamentit të shtetit të turizmit, dhe qeveria ka filluar faqen e internetit ‘Stranded in India’ për të ndihmuar udhëtarët nga jashtë.

Qeveri të shumta, përfshirë Gjermaninë, SHBA dhe Britaninë e Madhe, kanë çuar fluturime për të marrë në shtëpi shtetasit e tyre nga India.

Shteti i dytë më i populluar në botë me 1.3 miliard njerëz ka raportuar më shumë se 15,700 raste të koronavirusit, përfshirë 507 vdekje nga sëmundja.