Web Analytics

Momenti tronditës kur karroca e një foshnje tre muajshe rrokulliset në shinat e trenit përpara nënës dhe gjyshes së dëshpëruar pasi nuk u ndal në platformën e stacionit

Një foshnjë i shpëtoi mrekullisht aksidentit pasi karroca e saj u rrokullis në një platformë hekurudhore dhe preku anën e një treni në lëvizje.

Pamjet e CCTV-së kapën skenat shqetësuese në stacionin e trenit në Banbury të shtunën, më 8 qershor, kur një karrocë me një fëmijë tre muajsh brenda rrokulliset drejt shinave dhe përplaset me trenin Cross Country, përcjell InfoKosova.

Përplasja e dërgoi karrocën duke u rrokullisur poshtë platformës përpara se të përmbysej, me dikë që e nxori menjëherë fëmijën dhe e vendosi në siguri.

Paramedikët arritën në vendngjarje dhe për fat të mirë foshnja ishte në gjendje të mirë.

Dëshmitarët thanë se nëna dhe gjyshja e foshnjës ishin të dëshpëruara, pasi ato kishin tentuar me dëshpërim të ndalonin përplasjen, duke parë karrocën që kalonte mbi vijën e verdhë të stacionit ndërsa treni mbërrinte në platformë.

Trenat Cross Country i thanë MailOnline se shoferi i trenit nuk kishte kryer asnjë gabim operativ gjatë incidentit.

MailOnline gjithashtu ka kontaktuar Network Rail për një koment.

Pamjet tregojnë trenin që afrohet në Platformën 2, ku një numër pasagjerësh po presin të hipin.

Në fund të platformës, një karrocë blu shihet duke u rrokullisur ngadalë drejt shinave ndërsa treni është ende në lëvizje, duke shkaktuar që një grua të nxitojë dhe të përpiqet ta kapë atë.

Pjesa e përparme e karrocës godet vagonin e tretë të trenit në lëvizje, duke e dërguar fluturimthi poshtë platformës anash.

Ajo shmang rënien në shina, për lehtësimin e dëshmitarëve të tronditur.

Një zëdhënës i CrossCountry tha:

“Mendimet tona janë me nënën dhe foshnjën e përfshirë në incidentin në Banbury javën e kaluar, dhe rishikimet me partnerët e industrisë kanë treguar se kolegët e CrossCountry kanë ndjekur të gjitha rregullat përkatëse operacionale dhe të sigurisë.

“Ky incident shqetësues është një kujtesë për nevojën që njerëzit të jenë vigjilentë, të sigurt dhe të sigurt në çdo kohë kur janë pranë hekurudhës.”

Treni u operua nga CrossCountry, punonjësit e të cilëve kanë qenë ndër ata në grevë për sindikatën Aslef muajt e fundit.

Franshiza u dha së fundmi kontrata të rinovuara nga qeveria, megjithëse vetëm gjysma e trenave të saj janë në kohë, sipas të dhënave nga viti 2023.

Dhe 6.8 për qind e shërbimeve të saj u anuluan midis prillit dhe qershorit të vitit të kaluar.

Incidenti në fundjavë ndodhi vetëm disa muaj pasi drejtuesit e trenave paralajmëruan publikun që të mos rrezikojnë afër linjave të trenit.

Kjo pasoi pamjet që dolën nga një shëtitës qensh i pamatur që shmangu vdekjen dhe detyroi një tren të bëjë një ndalim emergjent pasi ai kaloi me qetësi një kryqëzim ndërsa barrierat ishin poshtë.

Videoja tronditëse tregon burrin që kalon me qetësi barrierat në stacionin Blakedown në Worcestershire, duke injoruar dritat e kuqe që bënin me dritë.

Ai tërheq qenin e tij mbi kryqëzimin ndërsa duket se gjeston me zemërim ndaj drejtuesve të makinave nga të dyja anët e barrierave që përpiqeshin dëshpërimisht ta paralajmëronin.

Pasi kalon mbi linjat hekurudhore dhe kalon barrierën e dytë të ulur, një tren ndalon me zhurmë vetëm disa metra larg.

Jamie Ainsworth, drejtori i shëndetit, sigurisë, sigurisë dhe mjedisit në West Midlands Railway, tha:

“Shpresoj që kjo video të kujtojë publikun të përqendrohet, të presë pas barrierave dhe të ndjekë udhëzimet në kryqëzimet e niveleve për të qëndruar të sigurt në çdo kohë.

“Incidentet si ky gjithashtu mund të kenë një ndikim të madh tek drejtuesit e trenave dhe unë i bëj thirrje publikut ta ketë parasysh këtë kur përdor kryqëzimet e niveleve.”

Një tjetër incident në mars pa një drejtues furgoni të padurueshëm që kaloi drejt përmes një kryqëzimi niveli, duke tërhequr portat e rënda mbi shina.

Fatmirësisht, barriera e kuqe dhe e bardhë u tërhoq larg linjave hekurudhore përpara se treni të kalonte me shpejtësi.

Midis prillit dhe tetorit të vitit të kaluar, pati 2,981 incidente të ngushta përfshirë njerëz në kryqëzime niveli – një rritje prej 31 për qind nga viti 2022.

Pati 11 vdekje aksidentale në hekurudhat e Britanisë në vitin 2022/2023./DailyMail/

Nga rubrika