Mot me diell dhe vranësira kalimtare, mundësi për riga shiu

Gjatë kësaj jave do të mbaj mot kryesisht me diell dhe temperatura të larta.

Vranësira kalimtare paraqiten sot të cilat kanë mundësi që të sjellin riga lokale shiu nga veriu i vendit.

Temperaturat sot do të sillen nga 14 deri në 29 gradë celsius.

Indeksi i cilësisë së ajrit në përgjithësi do të jetë në vlera të pranueshme dhe të mira, vetëm orëve të pasdites vende-vende rritje do të shënojnë koncentrimet e ozonit sipërfaqësor që edhe shtynë indeksin të kaloj në vlera mesatare.

Nën kushte të kthjellimeve nivelet e rrezikut nga rrezet ultravjollce mbeten të larta dhe shumë të larta, ndaj orëve të mesditës rekomandohet t’i ikim ekspozimit më të gjatë ndaj rrezeve të diellit./Telegrafi/