Moti në Kosovë gjatë javës

Gjatë ditës së sotme pritet që të mbretërojë mot me diell.

Pasdite me zhvillime të vransirave lokale, që përreth viseve malore mund të shoqërohen edhe me rrebeshe të dobëta shiu.

27.04 – Më ngrohtë e kryesisht me diell.

28.04 – Më shumë vransira e më freskët.

Rreth viseve malore pasdite mundësi për riga lokale shiu.

29.04 – Kryesisht me vransira, me mundësi për riga lokale shiu

.Temperaturat minimale luhaten ndërmjet 5C e 8C, e maksimalet me një trend rritës deri të mërkurën nga 20C në 23C, e të enjten zbresin në 16C e 15C.

Era frynë kryesisht nga jugperëndimi e lehtë dhe mesatare 2-6m/s, të hënën edhe mesatarisht e fuqishme e fuqishme 7-15m/s.

Shtypja atmosferike gradualisht në rritje edhe mbi vlera mesatare.