Mustafa: Ndarja me LVV-në dhe Albin Kurtin erdhi për shkak të taksës- SHBA kërkoi heqjen e plotë të saj!

Kryetari i LDK-së sonte për herë të parë ka folur në lidhje me ndarjen mes LDK-së dhe LVV-së.

Mustafa ka theksuar se ndarja mes tyre erdhi për shkak të vendimeve të një ashme të Kurtit sa i përket heqjes së taksë.

”Eshte evidente se kemi punuar dy vite ne opozite dhe grupet tona parlamentare kanë bashkëpunuar mjaft mirë dhe kjo na dha shpresë se mund të qeverisnim bashkë.

Kemi menduar te bënim koalicion edhe para zgjedhjeve por pastaj menduar se ishte më mire te garonim vetë.

Filluam te qeverisim por problemi themelor filloi me tarifën, kjo ka qenë edhe arsyeja themeloren që nuk gjetëm gjuhë të përbashkët pasi kryetari i VV-së nuk dëshiroi ta heqnim tarifën ashtu siç tha Amerika.

Unë bisedova disa herë me zotin Kurtin për të gjetë një zgjidhje që të mos prishen marrëdhëniet me SHBA-të por nuk gjetëm gjuhë të përbashkët.

Është e vbrtetë qe reciprociteti ka qenë pjesë e programit tonë qeverisës, por meqë ishte një kërkesë e SHBA-së që të hiqej ashtu taksa nuk pat mirëkuptim të zotit Kurti ” tha Mustafa në Klan Kosova.