Web Analytics
BallinaNdërron jetë ish kryetari i BIK-ut, Rexhep Boja

Ndërron jetë ish kryetari i BIK-ut, Rexhep Boja

Ka ndërruar sot jetë ish kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Rexhep Boja.

Siç merr Telegrafi, Boja ditët e fundit ishte i shtrirë në spital dhe kishte probleme kardiovaskulare.

Ai në vitin 1990 ishte zgjedhur kryetar i Bashkësisë Islame dhe më pas është rizgjedhur për tri mandate.

Këtë institucion e ka udhëhequr në kohët më të vështira nëpër të cilat ka kaluar Kosova që nga viti 1990 e deri më 2003.

Në vitin 1992 është zgjedhur dekan i Fakultetit të Studimeve Islame dhe ka vazhduar në këtë post për shumë vite.

Gjatë kohës sa ishte në krye të BIK-ut ka marrë pjesë në mbi 150 konferenca, simpoziume e takime të niveleve ndërkombëtare.

Rexhep Boja ishte edhe ambasador i Kosovës në Arabinë Saudite. /Telegrafi/

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit