Web Analytics

Ndodh e papritura, skuadrës së Xhakës i vjedhin sende me vlerë në prag të ndeshjes

Trajnerëve të Zvicrës iu vodhën kompjuterë në Duseldorf gjatë Euro 2024, megjithëse asnjë të dhënë ose informacion sensitiv për ndeshjen e tyre të radhës kundër Italisë nuk është komprometuar, tha skuadra të martën.

Analistët video përgjegjës për përgatitjen e të dhënave dhe informacionit taktik për trajnerët e ekipeve nuk u rrezikuan pasi ishin në kampin e Zvicrës në Shtutgart, tha një zëdhënës i ekipit, duke konfirmuar se tre laptopë ishin marrë.

Të prekurit ishin pjesë e një delegacioni trajnerësh të rinj të ekipit kombëtar që po udhëtonin nëpër Gjermani për të vëzhguar dhe analizuar ndeshjet, bën të ditur Reuters.

“Asnjë e dhënë e ndjeshme apo asnjë informacion në lidhje me ndeshjen e ardhshme kundër Italisë nuk ka humbur”, tha zyrtari në një email.

Zvicra ka arritur në fazën eliminatore të turneut të saj të gjashtë radhazi të madh dhe do të luajë kundër Italisë në Berlin të shtunën.

Keniasit po protestojnë për një projekt-ligj të ri financiar që paraqet propozime jopopullore tatimore që kanë tërhequr shumë zemërim në të gjithë vendin.

Projektligji i diskutueshëm, i cili ka dispozita që shihen si ngarkesa shtesë për qytetarët dhe bizneset e zakonshme, ka ngjallur një protestë të madhe nga një popull tashmë i ngarkuar me një kosto të lartë jetese.

Ajo ka shkaktuar protesta të udhëhequra nga të rinjtë, të cilat, megjithëse kryesisht paqësore, kanë çuar në të paktën një vdekje dhe qindra të plagosur, si dhe arrestime – të gjitha këto janë dënuar nga avokatët dhe grupet e të drejtave të njeriut.

Qeveria ka hedhur poshtë disa nga propozimet e diskutueshme, por ka bërë pak për të qetësuar zemërimin publik. Shumë tani duan që i gjithë projektligji të anulohet.

Nga rubrika