Nga këto komuna vijnë 220 rastet e reja me koronavirus

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 472 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjur,mimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 220 ras te pozitive.

Numri total i ras teve pozitive është 7.137 ras te nga 34.316 persona të dys.himtë në virusin SARS-CoV-2, me gjithsej 177 ras te të vde.kjes të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 121 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 3.874 ras te, kurse numri i rasteve aktive është 3.086.

Rastet pozitive janë nga:

komuna Prishtinë 81

komuna Pejë 23

komuna Ferizaj 13

komuna Podujevë 12

komuna Fushë Kosovë 10

komuna Lipjan 9

komuna Drenas 7

komuna Gjakovë 7

komuna Istog 6

komuna Gjilan 6

komuna Deçan 6

komuna Viti 5

komuna Vushtrri 4

komuna Kamenicë 4

komuna Suharekë 4

komuna Klinë 4

komuna Malishevë 4

komuna Obiliq 4

komuna Shtime 3

komuna Skenderaj 3

komuna Prizren 2

komuna Rahovec 2 dhe komuna e Mitrovicës me 1 ras t, thuhet në njoftimin e IKSHPK-së.