Pa votat e AKR-së, LDK-ja nuk mund ta sigurojë shumicën në Kuvend

Të mërkurën do të finalizohen marrëveshjet e koalicionit qeverisës, ka paralajmëruar Avdullah Hoti, i nominuar i Lidhjes Demokratike (LDK) për kryeministër të ri.

Negociatat e fundit i kanë mbetur me Aleancën Kosova e Re (AKR), dy deputetët e së cilës konsiderohet të jenë përcaktues për ta bërë shumicën.

Hoti ka thënë të martën se një ditë më vonë do ta zbulojë edhe përbërjen e Qeverisë që synon ta ndërtojë.

“Besoj se shumë shpejt do të përmbyllen të gjitha marrëveshjet, e shpejt do të dalim para deputetëve për ta votuar Qeverinë e re”, ka thënë Hoti.

“E them me kënaqësi që bisedat janë përmbyllur në masë të madhe, sepse dakordimi ka qenë më herët”.

Ai ka theksuar se do të jenë marrëveshje që marrin parasysh peshën specifike që ka secili prej partnerëve të koalicionit që synon ta ndërtojë.

“Jemi të vetëdijshëm që do të marrim qeverisjen në situatë bukur të vështirë me pandemi, me nevojën që shpejt të intervenojmë në ekonomi e të kthejmë miqësitë që janë lënduar javëve e muajve të fundit.

Jemi të vetëdijshëm, por jemi përgatitur me ekip të shkëlqyeshëm.

Besoj që nesër do të përmbyllim të gjitha çështjet e të dalim me përbërjen e Qeverisë së re”, ka thënë Hoti.

“Jemi takuar me disa prej partnerëve, jemi duke finalizuar komplet detajet.

Edhe AKR-ja do të jetë pjesë e kësaj qeverie”.

Mbështetur në deklarimet e deritashme, marrëveshjet veçse janë finalizuar me Aleancën për Ardhmërinë e Kosovës (AAK) që i ka 13 deputetë, me Listën Serbe (LS) që i ka 10, me Nismën Socialdemokrate që i ka 4 dhe me partitë e komuniteteve joserbe, që mund t’i sigurojnë më së shumti 9 prej 10 deputetëve të tyre.

Bashkërisht ky numër mbërrin në 60 deputetë, meqë 4 nga 28 deputetët e LDK-së, edhe ishin kundër rrëzimit të Qeverisë Kurti, e edhe pro një Qeverie të re me subjekte që e përbënin koalicionin PAN të mandatit të shkuar – AAK-në dhe Nismën.

Çelës i zgjidhjes në këtë situatë janë parë dy deputetët e AKR-së, parti kjo që një ditë më parë theksoi se nuk do të ishte pjesë e Qeverisë së re, por që të martën kreu i saj, Behgjet Pacolli, i cili është edhe deputet, kërkoi të kthehej në Kosovë.

Me t’u konfirmuar rastet e para të prekura me SARS-CoV-2, virus i cili e ka “mbyllur” botën, Pacolli ka fluturuar për në Zvicër.

Ndërkohë, LDK-ja kishte iniciuar mocion mosbesimi kundër Qeverisë së drejtuar nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), me të cilën ndodhej në koalicion.

Partia e Pacollit nuk e kishte mbështetur mocionin.

Megjithëkëtë, kreu i AKR-së të martën ka kritikuar Qeverinë në detyrë, për siç ka thënë, barrierat e vëna për t’u kthyer në Kosovë, në kohën kur janë duke u bërë përpjekje për ta formuar Qeverinë e re.

“Është tronditëse kjo që po ndodh me mua.

Pas dy muajsh karantinimi së bashku me familjen time në Zvicër, nën asistencën shëndetësore, diçka që ua dëshmova me dokumente, më pengojnë të vij në Kosovë”, ka deklaruar Pacolli.

“Anulimi i lejes së uljes në Aeroportin e Prishtinës për aeroplanin tim është privim i drejtpërdrejtë i së drejtës sime për të lëvizur”.