10.8 C
Kosovo
E premte, 13 Dhjetor, 2019
Ballina Pamje interesante nga Kosova e viteve të 90-ta, kur ishte nën ish-Jugosllavi

Pamje interesante nga Kosova e viteve të 90-ta, kur ishte nën ish-Jugosllavi

Fotografja e njohur greke Fanny Sarri kishte ardhur në Kosovë në vitin 1992 për të marrur disa pamje nga mënyra e jetesës së shqiptarëve nën ish Jugosllavi, shkruan “InfoKosova”.

Ajo kishte vizituar të gjitha qytetet e mëdha kosovare, por nuk kishte marrur pamje nga qytetet por nga vendet rurale dhe nga mënyra se si jetohej nëpër fshatrat e thella të Kosovës.

Fotografja greke si qëllim kishte që të pasqyronte mënyrën e jetesës së shqiptarëve të Kosovës nën ish Jugosllavi.

Por, vitet e 90-ta dihet se e gjetën Kosovën dhe shqiptarët në një pozitë shumë të keqe nga ana materiale, kur dihet se okupatori serb dëboi me qindra e mijëra kosovarë nga mardhëniet e punës vetëm pse ishin shqiptarë.

E këto fotografi që do t’i shihni tani, vërtetë e pasqyrojnë një mënyrë jo të mirë të jetesës, sidomos në vendet rurale./InfoKosova/

Shiko Fotot:

608,850FansLike
29,781FollowersFollow
1,052FollowersFollow

TË FUNDIT

Hoxha apel shqiptarëve: “Nëse s’keni pare, trusni b…ën dhe kqyrne Feriden”

Imami nga Shkupi, Sadulla Bajrami në një ligjeratë para xhematit ka folur rreth varfërisë. Ai ka apeluar që nëse nuk keni para, të rrini në...
web
analytics