Paralajmërimi i mamasë po përhapet si zjarri! Qirinjtë aromatike janë të dëmshme për shëndetin e fëmijës suaj

Shumë njerëz përdorin qirinj aromatike për të krijuar një atmosferë komode në shtëpi.

Por jo të gjithë e dinë se ato mund të jenë të rrezikshme dhe kancerogjene, gjë që tregon disa kërkime relativisht të reja.

Shumë njerëz përdorin qirinj aromatik për të krijuar një atmosferë komode në shtëpi.

Por jo të gjithë e dinë se ato mund të jenë të rrezikshme dhe kancerogjene, gjë që tregon disa kërkime relativisht të reja.

Kjo është diçka që Meghan Budden përjetoi, kur ajo zbuloi diçka shqetësuese për djalin e saj të mitur.

Meghan po ushqente foshnjën e saj kur zbuloi pika të zeza misterioze në vrimat e hundës, transmeton lajmi.net.

Por ajo që nuk e dinte atëherë ishte se këto pika shkaktojnë rreth 20,000 vdekjeve në vit vetëm në Shtetet e Bashkuara.

Ishte vetëm një ditë tjetër e zakonshme për Meghan Budden, i cili jeton në New Jersey me bashkëshortin e saj, Jeff.

Por kur nëna e re po ushqente djalin e saj të foshnjës, Jimmy, ajo vuri re pika të zeza në një peshqir.

Dhe ajo vërejti se këto pika vinin nga hunda e djalit të saj.

Meghan nuk kishte asnjë ide se çfarë mund të shkaktonin vrima, dhe madje edhe pasi kishte pastruar hundën e Jimmy-t, ato ende ishin aty.

Së shpejti, Meghan i vuri re se këto pika vinin nga qirinjtë aromatik.

Në kutinë e qirinjve ishte një paralajmërim:

“Mos djeg më shumë se tre ose më shumë.”

Qirinjtë aromatike të Meghan kishin filluar të prodhonin blozë, të cilat përhapeshin në të gjithë dhomën.

Meghan shpreson se historia e saj ngre vetëdijen për rreziqet e ndezjes së qirinjave aromatik – dhe nëse shikoni statistikat, mendoj se do të pajtoheni se më shumë njerëz duhet të dinë për këtë.

Sipas konsulentëve shëndetësor Cashins & Associates , thithja e grimcave të vogla mund të shkaktojë sëmundje kardiovaskulare, astma, bronkitje dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes. Gjithashtu thuhet se rreth 20,000 njerëz vdesin para kohe çdo vit në Shtetet e Bashkuara si pasojë e ekspozimit ndaj grimcave të blozës.

Për më tepër, bloza shkakton probleme frymëmarrëse pas rreth 300,000 sulmeve të astmës dhe 2 milionë ditëve të humbura të punës çdo vit.

Ekspertët rekomandojnë zvogëlimin e qirinjve dhe mos lejimin e tyre për të djegur për më shumë se disa orë në një kohë për t’i parandaluar ato nga përhapja e blozës.

Nëse shihni një blozë që flakëron nga një qiri, hiqeni menjëherë.

Për fat të mirë, çdo gjë përfundoi mirë për Meghanin dhe djalin e saj.

Ajo nuk ka vënë re ndonjë gjë që nga incidenti, dhe tani Jimmy është një djalë i shëndetshëm.

Shiko Videon: