Paralajmëron këshilltari i Kurtit, Vetëvendosje nuk do të lejojë qeveri të re, ja çfarë do të bëjë

Deklaratat e presidentit të vendit Hashim Thaçi i cili ka paralajmëruar se të drejtën e formimit të qeverisë do ti jepet atij që arrin të bejë shumicën në Kuvend, duke bërë kështu që LDK-së ti ofrohet kjo mundësi.

LDK-ja është shprehur e gatshme të bëjë koalicion me AAk-ë dhe Nisma-n derisa një gjë e tillë është është duke u kundërshtuar ashpër nga Qeveria në detyrë.

Driton Tali, këshilltari i kryeministrit Albin Kurti në një bisedë ka thënë se Hashim Thaçi sot mblodhi “Gjykatën e Kengurëve”, krejtësisht jashtë kompetencave të tij.

“Ishte një aktrim grotesk. Zaten ka kohë që këto qëndrime partitë në fjalë i kanë bërë publike.

 

Prandaj ishte krejt “non sense” mbledhja e sotme.

Pos qē për disa minuta z Thaçi “u bë i rëndêsishëm” ku here e luante rolin e shefit të ashpër të ndonjë firme të vogël ndërtimore, e here kumbarës të ndonjë klanit mafioz, e here të kryeministrit e besa u bë edhe gjyqtar e prokuror, duke ja tërhjek vërejtjen “koalicionit të ri” LDK-AAK-Nisma-Lista serbe mos të dërgojnë në “qeverinë e radhës” njerëz që kanë probleme me ligjin” ka thenë Tali.

Sipas tij, Takimi i sotëm të presidenti Thaçi për Lëvizjen Vetëvendosje ky takim i sotit nuk çon pashë.

Ne do t’i përcjellim të gjitha rrugët legale e demokratike për ta ruajtur vullnetin e sovranit të shprehur me 6 tetor të vitit kaluar.

“Për ne është e rëndësishme të përballemi me sfidat e Covid 19 ku natyrisht prioritet ka ruajtja e jetës dhe Shëndetit të qytetarëve por edhe aspektin ekonomik, social e kulturore e kemi parasysh.

Kjo qeveri do të ngelë në detyrë derisa të përfundojë kjo pandemi e pastaj vendi shkon në zgjedhje të reja” ka thënë Driton Tali, këshilltari i kryeministrit Albin Kurti.