Web Analytics
BallinaUncategorizedPse flokët bien shumë në dimër dhe si ta parandaloni atë

Pse flokët bien shumë në dimër dhe si ta parandaloni atë

Nuk dihet që flokët bien shumë më tepër në dimër.

Kjo periudhë e vitit sjell me vete gëzime të caktuara, por kur bëhet fjalë për flokët mund të jetë shumë e dëmshme.

Humbja e 50-100 qimeve në ditë është mjaft normale, por shumica mund të shqetësohen kur ky numër bëhet më i theksuar në dimër.

Këto gjëra bëjnë që flokët të bien më shumë në këtë kohë dhe ja si ta parandaloni atë.

Ajri i ftohtë

Ajri i ftohtë i dimrit intensifikon rënien dhe thyerjen e flokëve. Kjo është për shkak se nuk ka lagështi.

Prandaj, për të lehtësuar rënien e flokëve, është e nevojshme t’i ushqeni flokët me produkte dhe maska ​​adekuate që mund t’i bëni vetë.

Më të mirat për flokë të fortë dhe rezistent janë vaji i ullirit ose kokosit.

Kafe

Kapelet, sidomos ato të leshta, mund të jenë shkaku i rënies së tepërt të flokëve.

Kur mbani një kapelë gjatë gjithë ditës, i pengoni flokët tuaj të marrin frymë dhe në të njëjtën kohë mbledhin lagështinë e nevojshme që të mos thahen.

Mundohuni të gjeni materiale pak më të buta ose lesh të përzier që dëmtojnë më pak flokët.

I lani me ujë të nxehtë

Shumë prej nesh duan të kalojnë kohë nën një dush të nxehtë.

Por kur bëhet fjalë për flokët, sidomos në dimër, ato mund të jenë shumë të dëmshme.

Larja e flokëve me ujë të nxehtë dhe më pas dalja në ajër të ftohtë mund t’i thajë shumë.

Rekomandohet larja e flokëve me ujë të vakët dhe në fund larja sa më e ftohtë.

Kjo do t’i japë flokëve tuaj një shkëlqim të shëndetshëm dhe do t’i mbajë ato nga thyerja.

Përdorimi i tepërt i mashave apo piastrave

Përdorimi i tepërt i hekurave për kaçurrela apo rregulluesve të flokëve në stinën e dimrit e dëmton më tej atë.

Në këtë periudhë të vitit përpiquni t’i “lëshoni” flokët me preparate që nuk i bëjnë mirë.

Prerje flokësh të rregullt

Injorimi i majave të çara është një dukuri e zakonshme për të gjithë adhuruesit e flokëve të gjatë.

Dimri kontribuon në faktin që flokët të duken të pajetë, por edhe që të humbasin peshë më shpejt, dhe krehja do të arrijë vetëm rënie të tepruar të flokëve.

Në dimër, përpiquni t’i prisni flokët më shpesh dhe t’i mbani flokët të shëndetshëm.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit