Web Analytics

Qershia: Fruti i mrekullive për shëndetin tuaj

Qershia është një frut i mrekullueshëm, i njohur për përmbajtjen e ulët të sheqerit dhe kalorive, duke e bërë atë ideal për ata që ndjekin dieta për humbje peshe.

Ky frut i shijshëm ofron shumë përfitime shëndetësore, të cilat janë konfirmuar nga studime të ndryshme shkencore, përcjell InfoKosova.

Pasuria në flavonoidë dhe veti antioksiduese

Studimet kanë treguar se qershitë janë të pasura me flavonoidë, të cilët kanë veti të fuqishme antioksiduese. Këto substanca ndihmojnë në mbrojtjen e trupit nga dëmtimet oksidative dhe mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit, veçanërisht për ata që vuajnë nga artriti dhe problemet me kyçet.

Përmbajtja e melatoninës

Një nga përfitimet më të rëndësishme të qershisë është përmbajtja e lartë e melatoninës, një hormon që ndihmon në rregullimin e ciklit gjumë-zgjim. Melatonina është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm që mund të ndihmojë në parandalimin e tumoreve të ndryshme. Konsumimi i qershive mund të ndihmojë në përmirësimin e cilësisë së gjumit dhe në reduktimin e problemeve të lidhura me pagjumësinë.

Luftimi i sëmundjeve të zemrës

Qershitë janë gjithashtu të dobishme për shëndetin e zemrës. Lëngu i qershisë është veçanërisht i rekomanduar për ata që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, falë përmbajtjes së ulët të sheqerit dhe përfitimeve antioksiduese. Këto veti ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të zemrës dhe në reduktimin e rrezikut për sëmundje kardiovaskulare.

Vlerat shëndetësore të bishtave të qershive

Edhe bishtat e qershive kanë përfitime shëndetësore të rëndësishme. Ata mund të përdoren për të bërë çaj, i cili ka veti diuretike dhe ndihmon në pastrimin e sistemit urinar. Çaji i bishtave të qershive është një mënyrë natyrale dhe efektive për të përmirësuar shëndetin e veshkave dhe për të reduktuar inflamacionin.

Në përmbledhje, qershitë nuk janë vetëm të shijshme, por edhe një burim i pasur me përfitime shëndetësore.

Nga përmirësimi i cilësisë së gjumit dhe luftimi i sëmundjeve të zemrës, deri te ndihma në trajtimin e problemeve me kyçet, qershitë janë një shtesë e shkëlqyer në dietën tuaj të përditshme./InfoKosova/

Nga rubrika