Web Analytics
BallinaRaka, qytetarëve: Mos përdorni antibiotikë kundër COVID-19 edhe nëse ju përshkruan doktori

Raka, qytetarëve: Mos përdorni antibiotikë kundër COVID-19 edhe nëse ju përshkruan doktori

Mikrobiologu Lul Raka ka thënë se përdorimi i antibiotikëve kundër COVID-19 ka qenë problem edhe në Kosovë por edhe në botë.

Ai u ka bërë thirrje të gjithëve që të mos përdorin antibiotikë për ta luftuar coronavirusin, njofton Klankosova.tv.

“COVID-19 shkaktohet nga virusi dhe antibiotikët nuk kanë kurrfarë efekti në parandalimin e tij.

Nuk jepen antibiotikët”, është shprehur ai.

“Këto ditë do të dalë udhërrëfyesi klinik për trajtimin e COVID-19 ku një kapitull i është kushtuar coronavirusit.

Antibiotikët janë marrë kotë për ta trajtuar COVID-19.

Antibiotikët jepen nëse të njëjtën kohë ke infeksion bakterial.

Mos përdorni antibiotikë edhe nëse ju përshkruan doktori”, ka thënë Raka.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit