Web Analytics
BallinaUncategorizedShikoni makinën e përdorur nga Enver Hoxha gjatë luftës

Shikoni makinën e përdorur nga Enver Hoxha gjatë luftës

Në qytetin e Durrësit ndodhet makina e përdorur nga Enver Hoxha gjatë luftës së dytë botërore dhe në ditët e para të pas çlirimit.

E cila u nxor nga muzeu i Enver Hoxhës dhe i u kthye pronarit të saj të fundit legjitim. Pronari i kësaj makine është Qirjako Ciko.

I ndarë nga jeta më 15 nëntor 2016.

Makina historike është “ Fiat 1100” (Miliçento) prodhim i vitit 1937 dhe sot mban targën DR 9322 D.

Ajo ka dalë nga prodhimi në qershor të atij viti në qytetin e Milanos.

Ky tip makine është cilësuar në atë periudhë si një evolucion teknologjik dhe stilistik dhe është makina e parë e kësaj marke të prodhuar në Torino me emërtesën “ Fiat 1100”.

Ajo pati për shumë vite një sukses të jashtëzakonshëm në përdorim si një makinë mjaft e përdorshme dhe cilësore.

Dhe që u përdor gjerësisht nga trupat italiane në frontet e luftës.

Rrjetet Sociale

630,279FansaPëlqeje
28,213NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit