Shtëpia e pleqve u mbyll për shkak të COVID-19, e tmerrshme çfarë gjeti brenda ushtria spanjolle

Në valën e karantinave të koronavirusit që kanë përfshirë në të gjithë botën në muajt e fundit, sistemet mjekësore janë tejkaluar nga numri i rasteve që kërkojnë shtrimin në spital.

Në shumë vende, mjekët dhe infermierët u vunë në një pozitë të tmerrshme për të pasur nevojë për racion të kujdesit mjekësor dhe të vendosnin se kush merr një ventilator dhe kush jo, raporton “anewspost”.

Në shumë raste, të moshuarit, me aftësi të kufizuara dhe njerëz të implikuar nga imuniteti janë të parët që u mohohet shërbimi.

Në Spanjë, e cila tani ka filluar të shohë grupimet e para të mëdha të virusit, raportet janë shfaqur për banorët e moshuar në shtëpitë e pleqve, të cilët janë lënë të braktisur plotësisht për të kaluar në shtretërit e tyre.

Gjatë një interviste televizive të hënën, Ministrja Spanjolle e Mbrojtjes Margarita Robles tha se ushtria spanjolle gjeti shumë shtëpi pleqsh që ishin të mbushura me trupa të banorëve të moshuar që kishin mbetur atje.

Trupat u gjetën ndërsa ushtria spanjolle po pastronte dhe dezinfektonte zonat e banuara.

Sidoqoftë, ministri nuk zbuloi vendndodhjen e saktë të shtëpive të pleqve ose sa trupa u gjetën.

Shkrimin e plotë mund ta lexoni KËTU. /Lajmi.net/