Snajperisti gjerman i UÇK-së: Mos harroni pse jemi në republikën e madhe të quajtur Kosovë

Snajperisti gjerman Michael Spath, i cili vullnetarisht ka luftuar në Koshare në uniformën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në 13 vjetorin e Pavarësisë së Kosovës, ka kujtuar luftën dhe sakrificën e luftëtarëve të UÇK-së.

Ushtaraku gjerman, i trajnuar në SHBA, përmes një postimi në Facebook, tha se “Sot e 13 vjet më parë Kosova u bë e pavarur dhe e njohur nga bota.

Ne nuk do të ishim këtu sot po të mos kishtin qenë trimat e asaj ajo kohë, trimat e UÇK-së.

Ai ka falënderuar edhe NATO-n për ndihmën e dhënë në Kosovë.

Postimi i plotë i plotë i Spath:

“Ne shkruajmë sot 17 shkurt 2021, 13 vite më parë Kosova u bë e pavarur dhe e njohur nga bota.

Nuk do të ishim sot këtu po të mos ishte trimi nga atëherë, UCK-ja, një ushtri vullnetare që luftoi kundër një pushteti superior për të shpëtuar dhe mbrojtur mijëra që një Sebrenicë të mos përsëritet më kurrë. ….

Me ndihmën e NATO-s, kemi mposhtur armikun për të ndërtuar një komb të madh.

Ndaluam 10 vjet gjakderdhje në Ballkan dhe mbajtëm 21 vjet paqe.

Edhe kjo është unike. Sot duhet të ju falënderojmë për veteranët, familjet ku kemi dhënë gjithçka që mund ta nderojmë këtë ditë.

Kjo ditë u përket të rënëve tanë, invalidëve tanë, dhe të gjithë ushtarëve që kanë mundësuar këtë liri, dhe familjeve të tyre….

Asnjëherë mos harroni pse jemi këtu sot në një republikë të madhe të quajtur Kosovë….
KOSOVA E PARA

Me respekt dhe nderim në përjetësi.

Mike Spath” (sic.), ka shkruar ai.

Si snajperist ai ishte rreshtuar përkrah Agim Ramadanit në betejën e Koshares dhe ishte plagosur triherë.

Pavarësisht se familjen e ka në Gjermani dhe SHBA vullnetari i UÇK-së tashmë e ka statusin e banorit të Kosovës. /Telegrafi/