-2.4 C
Kosovo
E shtunë, Dhjetor 7, 2019
Ballina MJEKËSI Të të thyejnë zemrën është njësoj si të pësosh atak kardiak!

Të të thyejnë zemrën është njësoj si të pësosh atak kardiak!

Emocionet intensive mund ta bëjnë zemrën të ndihet në të njëjtën mënyrë që do të ndihej nëse do të përjetonte një atak kardiak.

Një studim i ri zbuloi se Takotsubo, “sindroma e zemrës së thyer”, prek të paktën 3000 njerëz në Mbretërinë e Bashkuar dhe zakonisht shkaktohet nga ngjarje traumatike si ndarja nga jeta e një personi të dashur.

Gjatë një ataku emocional, muskujt e zemrës dobësohen deri në atë pikë sa s’mund të funksionojë më normalisht.

Më herët mendohej se ky dëm ishte i përkohshëm, por jo. dëmet janë të njëjta me të një ataku kardiak dhe janë të përhershme.

Takotsubo është një sëmundje shkatërruese që prek papritur njerëz të shëndetshëm.

“Dikur mendonim se efektet e kësaj sëmundjeje jetë kërcënuese ishin të përkohshme, por tani e kuptojmë që i ndikojnë njerëzit për gjithë vitet e mbetura të jetës”, shpjegoi Jeremy Pearson, studiues.

Momentalisht nuk ka një kurë apo një trajtim për gjithë personat e prekur.

608,992FansLike
29,781FollowersFollow
1,053FollowersFollow

TË FUNDIT

Electra është 46 vjeçe, por trupi i saj tregon ndryshe

Carmen Electra ka treguar se është duke i shijuar pushimet e saja tropikale dhe këtë e ka bërë përmes postimit të fotografive në rrjetet...
web
analytics