Thaçi: Jemi krenarë me ushtrinë e Kosovës e cila së shpejti do të jetë pjesë e NATO-s!

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi në “Facebook”, ka thënë se Kosova e ka fituar lirinë e para 21 viteve.

Sipas Thaçit, me marrëveshje me aleatët tanë dhe NATO-n filloi demilitarizimi dhe transformimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Trupat Mbrojtëse të Kosovës.

Shkrimi i plotë:

Kosova e fitoi lirinë para 21 viteve.

Në ditët e para të lirisë filloi edhe transformimi politik dhe shoqëror i vendit tonë.

Me marrëveshje me aleatët tanë dhe NATO-n filloi demilitarizimi dhe transformimi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Trupat Mbrojtëse të Kosovës.

Pas jetësimit të aspiratave për pavarësi, në vitin 2009 e themeluam Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Në fund të vitit 2018 e themeluam edhe ushtrinë e Kosovës.

Rrugëtimi i ushtrisë sonë ishte rrugëtim i lirisë dhe pavarësisë së Kosovës.

Nderime dhe respekt për të gjitha gratë dhe burrat që sakrifikuan gjithçka për këtë ditë.

Jemi krenarë me ushtrinë e Kosovës, e cila së shpejti do të jetë pjesë e misioneve paqësore të NATO-s kudo nëpër botë. HTH

https://www.facebook.com/HashimThaciOfficial/photos/a.606015099468853/3925832910820372/?type=3&theater