Web Analytics

Transformimet tronditëse para dhe pas operacionit plastik kanë lënë pa fjalë përdoruesit e rrjeteve sociale!

Pamjet nga një klinikë kirurgjike plastike në Stamboll, Turqi, që tregojnë një burrë në moshë të mesme të bëhet i panjohshëm pas operacionit të fytyrës, janë parë nga 37.3 milionë njerëz në X, me komentues të ndarë nëse rezultatet mund të jenë reale apo jo.

Një përdorues i rrjeteve sociale, @D_Radiance, i cili postoi pamjet në X, shkroi:

“Jo, kirurgët turq janë të çmendur me tetë operacione njëherësh… ky burrë u kthye duke dukur 30 vite më i ri.”

Në postimin origjinal në Instagram nga klinika e kirurgjisë plastike @estemedistanbultr, thuhet se pacienti ‘Michael’ ka kryer një kombinim operacionesh të fytyrës nga liftimi i fytyrës deri te rinoplastia, e njohur edhe si operacioni i hundës, transmeton InfoKosova.

Por përdoruesit e rrjeteve sociale kanë pyetur nëse thjesht po ‘tallen’ dhe kanë bërë shaka se ai thjesht ‘ka marrë një kokë të re’ ose është transformuar ‘në nipin e tij’.

MailOnline iu drejtua klinikës së Stambollit për komente mbi rastin e jashtëzakonshëm — dhe disa make-up të tjera po aq mahnitëse në faqen e tyre — por nuk mori asnjë përgjigje.

Në postimin në Instagram për ‘Michael’, i cili ka 15.5 mijë pëlqime, thuhet se pacienti ka kryer një ‘liftim fytyre, liftim të qafës, blefaroplastikë të qepallave të poshtme, blefaroplastikë të sipërme, heqje të yndyrës së faqes, rinoplastikë dhe transplant flokësh.’

Ne folëm me kirurgët plastikë të lartë dhe i pyetëm: a mund të arrihen vërtet ndryshime kaq dramatike në pamje nga operacionet që pretendojnë se janë kryer?

Ata thanë se ishin ‘skeptikë’. Kirurgu plastik konsultues me bazë në Bristol, Dr. Nigel Mercer, i cili specializohet në kirurgjinë rekonstruktive të fytyrës, tha se ‘cilësia e lëkurës’ në fotot pas operacionit ishte e dyshimtë.

‘Nëse shikoni teksturën e lëkurës së tij në foton para operacionit, mund të tregoni se ky njeri ka qenë ose duhanpirës ose është mjaft i moshuar.

‘Në foton pas operacionit, ai ka lëkurën e një 35-vjeçari dhe kjo nuk është e mundur,’ tha ai për MailOnline.

Ai shtoi se mjekra maskon plagët nga liftimi i fytyrës, por sugjeron se ndryshimi në formën e vetullës nënkupton operacione të tjera ose redaktim.

Z. Mercer tha: ‘Forma e vetullës së tij para dhe pas është krejtësisht ndryshe. Kjo mund të ndodhë deri në një farë mase me liftimin e fytyrës, por thjesht duke parë ndryshimin midis qepallës së sipërme dhe pjesës së tretë të vetullës është një ndryshim i madh.

‘Fytyra e tij është krejtësisht e ndryshme në formë, dhe nuk mund të besoj se mund ta bësh këtë vetëm me heqjen e yndyrës së faqeve, e cila është heqja e pads yndyrore në faqet për të krijuar një pamje më të hollë dhe më të këndshme.’

Kirurgu plastik i NHS në Londër, Mark Mikhail, tha: ‘Edhe në një botë distopike ku kjo ishte e mundur [me kirurgji] ata do të duhej të bënin më shumë operacione sesa pretendojnë se kanë bërë.’

Duke krahasuar transformimin e pabesueshëm me thrillerin e vitit 1997 ‘Face Off’, ai tha se lëkura e përsosur, ndryshimet në ngjyrën e syve dhe mungesa e plagëve janë disa nga treguesit e mëdhenj që këto imazhe janë redaktuar rëndë.

‘Ata thonë se ka bërë një liftim të fytyrës, por nuk ka asnjë plagë. Me një liftim fytyre duhet të bësh një prerje rreth dhe pas veshit dhe kur tërheq fytyrën mbrapa, përfundon duke e afruar mjekrën pranë veshit,’ shtoi Dr. Mikhail.

‘Burrat zakonisht kanë një hapësirë ​​midis veshit që mund të zhduket dhe ai ende e ka atë në fotot pas operacionit.’

Dr. Mikhail gjithashtu beson se operacioni i nofullës do të ishte i nevojshëm për të arritur një pamje më të këndshme në fotot pas operacionit, gjë që nuk është përmendur në postimin në Instagram, dhe se qafa e poshtme e tij, e cila nuk do të ishte pjesë e liftimit të qafës, gjithashtu ka cilësi më të mirë të lëkurës, duke sugjeruar se imazhet janë redaktuar.

Një postim tjetër në Instagram nga e njëjta klinikë tregon pamjet tronditëse para dhe pas të pacientit ‘Miss Dilek’.

Në postimin që ka 26.5 mijë pëlqime, klinika pretendon se pamjet tregojnë rezultatet pas ‘dy viteve të rinoplastisë, liftimit të fytyrës dhe blefaroplastisë.’

Përdoruesit e rrjeteve sociale pyetën nëse postimi ishte një shaka dhe të tjerë sugjeruan se ajo do të kishte nevojë për një pasaportë të re pas një transformimi të tillë.

‘Këto pamje janë shumë të ndryshme, këto nuk janë të njëjtat persona,’ tha Dr. Mikhail.

‘Edhe me operacionet që ata thonë se kanë bërë. Cilësia e lëkurës është krejtësisht e ndryshme dhe sytë e saj kanë ngjyra të ndryshme,’ shtoi ai.

Dr. Mercer gjithashtu është ‘shumë skeptik’ që dy imazhet para dhe pas janë të së njëjtës grua.

‘Ajo duket krejtësisht dhe absolutisht ndryshe, nuk ka dyshim për këtë. Gjëja kryesore që na bën të dukemi të vjetër është lëkura jonë dhe transformimi i lëkurës së saj është absolutisht fenomenal,’ tha ai.

Në foton e parë pacientja ka sy të kaftë dhe në të dytën ka sy blu. Por nuk është vetëm ndryshimi i ngjyrës së syve që i bën kirurgët të dyshojnë.

Dr. Mercer shpjegon se është e vështirë të krahasohet forma e syve sepse ajo po shikon në drejtime të kundërta.

Edhe pse nuk përmendet që ajo ka bërë mbushje të buzëve, si Dr. Mercer dhe Dr. Mikhail tregojnë për ndryshimin e dukshëm në formën dhe plotësinë e buzëve të saj.

‘Buzët e sipërme mund të bëhen vetëm me një ngritje të buzës, por nuk shoh asnjë plagë nga një ngritje e buzës,’ tha Dr. Mercer.

‘Buzët e sipërme janë një pjesë shumë më e vogël e lartësisë që ishte më parë. Nëse bën një ngritje të buzëve direkt, humb pjesën e bardhë të buzës që është shumë e formuar mirë tek ajo dhe buza e poshtme është krejtësisht ndryshe,’ shtoi ai.

Megjithatë, është ndriçimi i kësaj imazhi që e bën pothuajse të pamundur të deshifrohet nëse është e njëjta person.

Dr. Mercer tha: ‘Me fotot para dhe pas, duhet të keni të njëjtin ndriçim. Këtu fotot pas operacionit janë të ndriçuara fort. Kjo është ajo që Madonna përdor në turne, sepse drita e bardhë e fortë zbeh të gjithë ngjyrën e lëkurës dhe largon të gjitha hijet.

‘Pra, para pa grim, dhe pastaj kjo pas me grim, mund të jetë potencialisht e njëjta person. Por është redaktuar shumë, shumë.’

Por Dr. Mercer paralajmëron se edhe nëse është e mundur të arrihen këto transformime dramatike, këto operacione mund të jenë me rrezik të lartë, veçanërisht kur udhëtoni jashtë vendit.

Ai tha: ‘Ka disa kirurgë shumë të mirë në Turqi, por gjithashtu ka shumë praktikë biznesi ku njerëzit po shiten një kombinim gjërash.

‘Është një operacion relativisht me rrezik të lartë dhe nuk është diçka që mund të bëhet duke fluturuar dhe kryer operacionin dhe pastaj të ktheheni në një avion për të fluturuar përsëri.

‘Nëse merrni shumë ënjtje në fytyrë nuk duhet të fluturoni për të paktën tre javë deri një muaj. Çdo problem, çdo infeksion ose problem me frymëmarrjen duhet të trajtohet para se të ktheheni në shtëpi.’/DailyMail/

Shiko Videon:

Nga rubrika