Trump nervozohet në telefon me princin saudit

Ose ul prodhimin e naftës ose SHBA tërheq ushtrinë nga Arabia

Ndërsa Shtetet e Bashkuara i bënë presion Arabisë Saudite për t’i dhënë fund luftës së çmimit të naftës me Rusinë, Presidenti Donald Trump u dha udhëheqësve sauditë një ultimatum.

Në një telefonatë të 2 prillit, Trump i tha Princit të Kurorës saudite, Mohammed bin Salman se nëse Organizata e Vendeve eksportuese të naftës (OPEC) nuk fillon të shkurtojë prodhimin e naftës, ai do të ishte i pafuqishëm për të ndaluar ligjvënësit që të kalojnë legjislacionin për të tërhequr trupa amerikane nga mbretëria e Arabisë Saudite, i thanë Reuters katër burime të njohura me çështjen.

Kërcënimi për të zgjatur një aleancë strategjike 75-vjeçare, e cila nuk është raportuar më parë, ishte thelbësore për SHBA që çoi në një marrëveshje të rëndësishme globale për të zvogëluar furnizimin e naftës ndërsa kërkesa u rrëzua me pandeminë e koronavirusit – duke shënuar një fitore diplomatike për Shtëpinë e Bardhë.

Trump ia dorëzoi mesazhin princit të kurorës 10 ditë para shpalljes së shkurtimeve të prodhimit.

Udhëheqësi de fakto i mbretërisë u prek aq shumë nga kërcënimi sa që i largoi ndihmësit e tij nga dhoma, në mënyrë që të mund të vazhdonte diskutimin në mënyrë private, sipas një burim në SHBA, i cili u informua për diskutimin nga zyrtarë të lartë të administratës.

Përpjekja ilustroi dëshirën e fortë të Trump për të mbrojtur industrinë e naftës të SHBA-së, nga një çmim historik i shkrirë, pasi qeveritë mbyllën ekonomitë në të gjithë botën për të luftuar virusin.

Ai reflektoi gjithashtu një përmbysje të kritikës së gjatë të Trump për kartelin e naftës, të cilën ai e ka shkatërruar për ngritjen e kostove të energjisë për amerikanët me ulje të furnizimit që zakonisht çojnë në çmime më të larta të benzinës.

Tani, Trump po i kërkonte OPEC-ut që të zvogëlonte prodhimin.

Një zyrtar amerikan i moshuar, i tha Reuters se administrata njoftoi udhëheqësit sauditë se, pa ndërprerje të prodhimit, “nuk do të kishte asnjë mënyrë për të ndaluar Kongresin nga vendosja e kufizimeve që mund të çojnë në tërheqjen e forcave të ShBA-së”.

Zyrtari përmblodhi argumentin, të bërë përmes kanaleve të ndryshme diplomatike, duke u thënë udhëheqësve sauditë:

“Ne po mbrojmë industrinë tuaj ndërsa ju po shkatërroni tonën”.

Reuters e pyeti Trump në lidhje me bisedimet, në një intervistë të mërkurën në mbrëmje në Shtëpinë e Bardhë, në të cilën presidenti adresoi një sërë temash që përfshinin pandeminë.

I pyetur nëse i tha princit të kurorës që SHBA mund të tërhiqte forcat nga Arabia Saudite, Trump tha:

“Nuk më duhej ta tregoja, mendova se ai dhe Presidenti Putin, ishin shumë të arsyeshëm”, tha Trump.

Ata e dinin se kishin një problem, dhe më pas ndodhi kjo”.

I pyetur se çfarë i tha Princit të Kurorës, Mohamed, Trump tha:

“Ata kishin vështirësi për të bërë një marrëveshje.

Dhe u takova në mënyrë telefonike me të, dhe ne ishim në gjendje të arrinim një marrëveshje për shkurtimet e prodhimit”, tha Trump.