Web Analytics
BallinaGATIMIDIETAUshqimet "armike" të gjumit, ja cilat duhen shmangur

Ushqimet “armike” të gjumit, ja cilat duhen shmangur

Nëse një uri e papritur në mbrëmje ju bën të dilni nga divani, duke ju drejtuar në kuzhinë, këshillimi është që të qëndroni të qetë dhe të reflektoheni përpara se të rrëmbeni ushqimin e parë në frigorifer.

Lidhja midis gjumit dhe të ushqyerit është shumë e ngushtë

Nëse një uri e papritur në mbrëmje ju bën të dilni nga divani, duke ju drejtuar në kuzhinë, këshillimi është që të qëndroni të qetë dhe të reflektoheni përpara se të rrëmbeni ushqimin e parë në frigorifer.

Lidhja midis gjumit dhe të ushqyerit është shumë e ngushtë.

Ndërsa disa ushqime mund të pranohen si qumështi, qershitë dhe çaj bimor.

Shqetësimet vijnë duke shkaktuar ankth, pagjumësi dhe çrregullime të stomakut.

Mos shtoni darkëkë pas orës 20:00 dhe shmangni kafeinën, këto tashmë janë rregulla të njohura, transmeton InfoKosova.

Por cilat janë ushqimet e vërteta “tabu” që nuk duhen thyer?

Specat djegëse

Ushqimet që përmbajnë specës djegës rrisin temperaturën e trupit dhe ndërhyjnë pikërisht në fazën REM të gjumit, në të cilën ëndrrat janë të përqendruara.

Ju flini për këtë arsye më pak dhe pa ndërprerje.

Ushqimet që përmbajnë piper të nxehtë rrisin temperaturën e trupit dhe ndërhyjnë pikërisht në fazën REM të gjumit, në të cilën ëndrrat janë të përqendruara.

Ju flini kështu më pak dhe në një mënyrë jo të vazhdueshme.

Brokoli

Është e vështirë të imagjinohet që një ushqi i shëndetëshëm si brokoli, nuk është përgjigja e duhur.

Nëse gjatë ditës sasia e lartë e fibrave të pazgjidhshme ndihmon lëvizjet e zorrëve, natën peshon poshtë trupit duke shkaktuar probleme në bie në gjumë.

Çokollatë e zezë

Stimulon shqisat këndshëm, por një efekt i pakëndshëm mund të shoqërojë këto ndjesi.

Në fakt, ajo përmban kafeinë.

Shkrirja e një sasie më të madhe.

Një katror ka të njëjtin efekt si një filxhan çaji.

Nëse me të vërtetë nuk mund të hiqni dorë nga çokollata para se të shkoni në shtrat, ekziston një alternativë: një copë e bardhë, e cila përmban përbërës aktivë më pak emocionuese dhe kafeinë të vogël.

Alkooli

Nëse nga njëra anë pas një gotë limoncelli ose amaro(lloj pije)ju bën të ndiheni menjëherë të relaksuar, efekti relaksues është momental dhe, më vonë, ndërhyn në gjumë të thellë.

Mund të shkaktojë stres dhe ankthe të këqija.

Patate të skuqura

Patatet e skuqura nuk janë zgjedhja e duhur për ushqimin para se të shkoni në shtrat.

Ata rëndojnë shumë: një përmbajtje e lartë e yndyrës mundet, në fakt, të shkaktojë acid stomak.

Shtimi i ketchup, pastaj, mund të bëjë gjumin tuaj edhe më të shqetësuar: një koncentrat i sheqerit dhe aciditetit./InfoKosova/

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,001NdjekësitNdjek

Të Fundit