Web Analytics
BallinaVetëvendosje e pranon publikisht gabimin: Thyem premtimin për qytetarët, do t’i bëjmë...

Vetëvendosje e pranon publikisht gabimin: Thyem premtimin për qytetarët, do t’i bëjmë 14 ministri

Pazaret politike për ndarjen e hises së pushtetit mes Lëvizjes Vetëvendosje dhe Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk po mund të përfundohen, një marrëveshje e koalicionit mes dy partive tani është larg pasi nuk po mund të arrihet vetëm për shkak të problemeve për ndarjen pozitat e larta shtetërore.

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, duket se tani ka pësuar përmbysje të shpejtë të qëndrimeve politike, pasi i zënë ngushtë nga ‘standardet’ që vetë i kishte proklamuar, ai tashmë ka filluar me shpejtësi të madhe të tjetërsohet.

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Besnik Bislimi, para pak minutash ka bërë edhe publike ofertën e fundit që partia e tij i ka dërguar Lidhjes Demokratike të Kosovës, në të cilën edhe parashihet rritja e numrit të ministrive nga 12 në 14.

Megjithatë Bislimi e ka pranuar publikisht gabimin që po bën Lëvizja Vetëvendosje, pasi po thyen premtimin që ia ka bërë qytetarëve se qeveria Kurti do t’i ketë vetëm 12 ministri.

“Propozimi ynë i nxjerrë (si kompromisi i katërt brenda të njëjtit takim), mbrëmë i është dërguar me shkrim kryetarit Mustafa.

Në përpilimin e këtij propozimi,Vetëvendosje beson se është bërë edhe një kompromis shumë i madh, meqë gatishmëria për të rritur numrin e ministrive (nga të cilat VV nuk përfiton asesi), vetëm do ekspozojë me pakënaqësitë e opinionit publik, i cili me të drejtë do të na sulmojë për lëvizje nga premtimi para dhe paszgjedhor për reduktim të numrit të ministrive në 12 sosh)”, ka shkruar Bislimi.

Kujtojmë se Kurti në fillim ishte shumë këmbëngulës në reduktimin e dikastereve qeveritare, madje, aq shumë saqë edhe propozimin e LDK’së për ta ndërtuar një qeveri me 16 ministri e kishte hedhur poshtë, duke këmbëngulur vetëm në 12 ministri.

Këto 12-të i kishte pështjellur aq shumë saqë një ministri tani do i duhet të menaxhojë edhe me mjekët, edhe me boksierë e karateistë në një vend të gjitha, ose ato i ka bërë kategori të veçantë ministrore “Transferet”, duke e bërë këtë ministri të duket sikur është “Western Union”.

Megjithatë, i bllokuar pas veprimeve politike të cilat vetë i kishte ndërmarr, Kurti mësohet se mbrëmë i ka kërkuar Mustafës që ta rrisin në 14 numrin e ministrive, si dhe të merren vesh edhe për bordet politike të ndërmarrjeve publike dhe për bartësit e agjencive shtetërore./gazetametro.net

Rrjetet Sociale

630,264FansaPëlqeje
28,212NdjekësitNdjek
1,003NdjekësitNdjek

Të Fundit