Vjen përgjigja e Isa Mustafës pas ftesës së Kurtit dhe Osmanit për dialog

Kryetari në dorëheqje i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa thotë se do të jenë të hapur për biseda dhe dialog në konstituimin e institucioneve.

Përkundër këtij vullneti, Mustafa në një përgjigje për KP thotë se nuk mund të flasë për gatishmërinë e kryetarit të ri, pas Kuvendit të së dielës, që menjëherë të hënën të takohet me Albin Kurtin e Vjosa Osmanin.

Duke iu përgjigjur ftesës së djeshme të këtyre të fundit, Mustafa nuk sheh asgjë të keqe nga bisedat për përgatitjen e konstituimit të Kuvendit.

Sipas tij, LDK nuk është parti e barrikadave si të tjerët në të kaluarën, që kanë gju.ajtur me g.az , kur është dashur të bisedohet.

“LDK gjithherë ka qenë e hapur për biseda dhe dialog.

 Kuvendi është i të gjithëve, jo vetëm i atyre që janë renditur të parët.

Nuk shoh asgjë të keqe nga bisedat për përgatitjen e konstituimit të Kuvendit.

Por se kur LDK do të jetë e gatshme të marrë pjesë, nuk mund të flas”, thotë Mustafa.

Në mbrëmjen e djeshme, në dyert e tri partive parlamentare shqiptare, PDK, LDK dhe AAK shkuan ftesat e fitueseve të zgjedhjeve, Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit për konsultime rreth konstituimit të institucioneve.

Në humbjen e zgjedhjeve të 14 shkurtit, Isa Mustafa dha dorëheqjen nga pozita e të parit të LDK-së, derisa të dielën e 14 marsit do të mbahet kuvendi i LDK-së për ta zgjedhur kryetarin e ri./Blic/