Web Analytics
BallinaVV-ja s’ka ofertë tjetër për LDK-në, paralajmëron shkuarjen në zgjedhje

VV-ja s’ka ofertë tjetër për LDK-në, paralajmëron shkuarjen në zgjedhje

Negociatat mes Vetëvendosjes e LDK-së për formimin e qeverisë janë drejt fundit.

Kjo është konfirmuar nga dy deputetët e VV-së, Albulena Haxhiu dhe Liburn Aliu, që në Rubikon kanë thënë se oferta drejt LDK-së me propozimin për rritjen e numrit të ministrive është e fundit.

Nëse kjo dështon, ata kanë paralajmëruar zgjedhjet e reja.

“Oferta që i kemi bërë LDK-së është e fundit.

Është e fundit me kompromisin që kemi bërë vetëm për hir të koalicionit.

Nëse s’ka alternativë, partnerë të vetëm e kemi parë LDK-në për dallim nga individët brenda partisë që deklarohen se ka opsion A, B, C e ka zyrtarë të saj që kanë thënë se mund të bëhet qeveria pa VV-në.

VV nuk ka çka jep më shumë.

Ajo çka kemi ofruar ne është maksimalja, është oferta e fundit”, ka thënë Haxhiu.

“Hapi tjetër s’është hiq i dëshirueshëm, por janë zgjedhjet.

Shohim zgjedhjet e pastaj flasim.

Alternativa jonë A është të bëjmë koalicion me LDK-në.

B janë zgjedhjet e reja që hiq s’i dëshirojmë.

Kërkesa e LDK-së s’ka pas mbështetje te qytetarët e Kosovës.

E dimë sepse kemi struktura”.

Në anën tjetër deputeti Aliu ka thënë se Vetëvendosje ka propozuar rritjen e numrit të ministrive nga 12 në 14 vetëm për të balancuar ministritë me postin e kryeparlamentarit, që tashmë e ka kjo parti.

“Kemi situatë në Kosovë për të cilën fajtorët kryesorë i kemi bërë PAN-in.

Ishim me LDK-në në opozitë e bëmë përpjekje për bashkëpunim dhe patëm bashkëpunim që krijoi marrëdhënie mirëbesimi.

Por kjo s’bëhet me dhunë, jo me zor. Kurti s’mund të bëhet kryeministër pa i marrë votat e LDK-së.

Po tash po të marrim modelet e mëhershme kur vetëm për t’u bërë kryeministër u hoq dorë nga çdo parim dhe u cenua vullneti i votuesve ne s’duam ta bëjmë këtë.

Ne duam ndryshe, të respektojmë vullnetin e votuesve.

Dolëm forcë e parë, LDK-ja e dytë.

Pati përpjekje, e propozime në vazhdimësi.

Ishim të gatshëm për kompromise por jo deri në pikën kur cenohet integriteti politik i një subjekti.

S’mund të pranohet që të votohet kandidati im për president pa emër, por do ta votoj nëse pajtohemi, këtë duam t’ia shtojmë fjalisë.

Tash nëse duam qeveri, atë që e kemi votuar kthemani prapa.

Kryeministrin e kanë vendos qytetarët, kryeparlamentarin i takon me kushtetutë subjektit të parë, por po e kompensojmë me ministri do ta balancojmë me ministri”, ka thënë Aliu.

Të dy megjithatë kanë thënë se s’mund të thonë me ditë se sa do të presin deri në arritjen e marrëveshjes me LDK-në, ndërsa kanë ftuar që qytetarët të mos humbin durimin sepse “ajo që po bëjmë ne është tregues se si do të qeverisim në të ardhmen”.

Rrjetet Sociale

Na ndiqni
613,801FansaPëlqeje
28,304NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit