Xhaçka për aksidentin në Bullgari: Viktimat ishin shqiptarë nga Maqedonia e Veriut

Ministrja e Punëve të Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, reagoi pas aks.identit tragjik në Bullgari, ku një autobus u përplas dhe mori flakë, duke ua marrë jetën 46 personave.

Ajo deklaroi se të vdekurit janë shqiptarë të Maqedonisë së Veriut duke shprehur ngushëllime familjarëve.

“Dhimbje e madhe për 45 jetët e humbura të shqiptarëve nga Maqedonia e Veriut gjatë aks.identit tragjik në Bullgari.

Ngushëllimet më të sinqerta familjeve të vik.timave dhe shërim të shpejtë të pla.gosurve.

Shqipëria është pranë Maqedonisë së Veriut dhe popullit të saj në këtë moment të vështirë!”, shkroi Xhaçka.

Në një prononcim të mëhershëm, kryeministri maqedonas Zoran Zaev foli për 46 vik.tima por nuk specifikoi përkatësinë etnike.

Të paktën 46 persona nga Maqedonia e Veriut, kanë vde.kur pasi një autobus është përfshirë nga flakët në një autostradë në perëndim të Bullgarisë më 23 nëntor, kanë thënë zyrtarët.

“Fëmijët kanë qenë në mesin e viktimave dhe shtatë të mbijetuar kanë pasur nevojë për trajtim në spitalin e kryeqytetit Sofje, si pasojë e djegieve”, ka thënë Nikolai Nikolov nga Ministria e Brendshme e Bullgarisë për televizionin privat, BTV.

Në autobus besohet se kanë qenë 53 persona.

Shkaku i përplasjes është duke u hetuar.

Në raportimet lokale është thënë se autobusi mund të ketë goditur një parmak.

Incidenti ka ndodhur në autostradën Struma rreth 45 kilometra në perëndim të Sofjes, në orët e para të mëngjesit të së martës.

Një zyrtar nga spitali në Sofje ka thënë se shtatë persona janë duke u trajtuar, të cilët kanë arritur të largohen nga autobusi./Telegrafi/