Zbulohet arsyeja pse arkivoli i aktores së njohur turke ishte i hapur gjatë funeralit

Aktorja e njohur turke, Semra Dinçer, e cila luftonte prej vitesh me kancerin në mushkëri ka ndërruar jetë në fillim të këtij muaji në moshën 56-vjeçare.

Një ceremoni mortore u mbajt në xhaminë Osmaniye në lagjen Sincan të Ankarasë për Semra Dinçer, e cila vdiq në moshën 56-vjeçare, në ceremoni morën pjesë familjarë, të afërm dhe miq të Dinçerit. Ndërsa Kryetarja e Partisë IYI Meral Akşener, kryetari i bashkisë së Beylikdüzü Mehmet Murat Çalik dhe artisti Haluk Levent dërguan kurora në funeralin, u përmend se nuk pati asnjë pjesëmarrje nga bota e artit.

Një tjetër detaj që mori vëmendjen në funeral ishte se arkivoli në të cilin u mbajt trupi ishte i hapur.

Sipas lajmeve të MedyaTava, kryeplaku i fshatit, Mustafa Çetin, tha se një arkivol me kapak të hapur i quajtur sal përdoret veçanërisht në fshatrat e Ankarasë.

“Akrivoli erdhi në xhami në një arkivol të mbyllur normalisht familja e të ndjerit e transferoi trupin në një arkivol të hapur të quajtur sal.

Është zakon në këto fshatra, arkivolët normalë nuk kanë një dorezë për ta mbajtur mbi supe. Ka një gomone familjarët e çojnë trupin rehat në varreza në këtë mënyrë nuk ka arsye.”