Web Analytics
BallinaUncategorizedZvicër: Skijimi të bëhet obligativ për nxënësit

Zvicër: Skijimi të bëhet obligativ për nxënësit

Nxënësit e shkollës në kantonin e Valais së shpejti mund të shohin që ski të bëhet pjesë e kurrikulës, në bazë të planeve që nxënësit të kenë tre ditë sportive të detyrueshme në dëborë në vit, raporton NZZ am Sonntag.

Gazeta citon lidhjen e ministrit të Arsimit të Valais, Christophe Darbellay, i cili ka propozuar një iniciativë të re për të bërë sportet e dëborës pjesë të kurrikulës shkollore në Valais (arsimi është çështje për kantonet në Zvicër).

“Jam i bindur që sporti i dimrit ka një të ardhme”, tha Darbellay.

“Ditët e borës”

Projekti, i cili do të kushtojë 2,7 milionë CHF (2.8 milion dollarë), tashmë është miratuar nga qeveria dhe parlamenti kantonal, thotë gazeta.

Do të fillojë në vitin e ri shkollor, 2020/21.

Ideja është që nxënësit nga viti i tretë (të moshës 8) e tutje të kalojnë tre ditë në dimër në shpatet e skive në vend se në salla sportive si pjesë e mësimeve të tyre sportive.

“Ditët e borës” do të ishin të detyrueshme, për sa kohë që shkolla ishte regjistruar në skemë.

Darbellay tha se pasi projekti ishte shumë tërheqës për shkollat, ai priste që shumica të regjistroheshin.

Kushtet përfshijnë uljen e tarifave të kalimit të skive nga rajonet e skive Valais dhe tarifat nga shkollat ​​e skive dhe dyqanet sportive për marrjen në punë të pajisjeve.

Darbellay po shpreson gjithashtu për disa efekte ekonomike në kantonin, për të cilat gazeta thotë se ka “ditët më të skijimit për të gjitha kantonet malore”.

Unike

Ole Rauch, nga Lidhja e Nismës për Sportet e dëborës Zvicra, e cila promovon sportet e dëborës brenda shkollave, përshëndeti iniciativën e Darbellay.

“Kjo ofertë është unike për Zvicrën”, i tha ai NZZ am Sonntag.

Ka pasur lëvizje të vonuara për të inkurajuar sportet e dëborës dhe kampet tradicionale të skive shkollore, në të cilat nxënësit kalojnë një javë në dëborë.

Rrjetet Sociale

630,781FansaPëlqeje
28,195NdjekësitNdjek
1,002NdjekësitNdjek

Të Fundit