Web Analytics

Ky burrë gjeti dashurinë dhe krijoi familjen e tij gjatë ecjes gjashtëvjeçare prej 14 mijë kilometrash!

Botuar nga: InfoKosova

Pasi luftoi me ankthin dhe depresionin për vite me radhë, Christian Lewis, një ish-parashutist nga Uellsi, kishte goditur një pikë jashtëzakonisht të ulët dhe e kuptoi se duhej të bënte disa ndryshime drastike në jetën e tij.

Në prag për t’u bërë i pastrehë për herë të dytë, babai i vetëm mori një vendim në disa sekondë për të lënë gjithçka pas.

Disa ditë më vonë, me ekuivalentin e vetëm 12 dollarëve në xhep, Lewis i dha lamtumirën vajzës së tij Caitlin, e cila ishte larguar së fundmi nga shtëpia dhe u nis nga plazhi Llangennith në Swansea, Uells, në gusht 2017 me synimin për të ecur në këmbë në vijën bregdetare e Mbretërisë së Bashkuar.

Ai hapi një faqe për mbledhjen e fondeve për bamirësinë e forcave të armatosura Ssafa, nga e cila kishte kërkuar ndihmë kur u largua nga ushtria në 2004, pak para se të nisej.

Pothuajse gjashtë vjet më vonë, Lewis, tani 42 vjeç, është vetëm disa muaj larg përfundimit të ecjes prej 14,000 kilometrash dhe ka mbledhur mbi 320,000 £.

Por ai nuk po ecën më vetëm.

Në fakt, ai tani ka tre shoqërues. Gjatë udhëtimit, Lewis takoi dhe u dashurua me ish-mësuesen Kate Barron, 36 vjeç, e cila i është bashkuar atij, dhe qenin Jet, të cilin ai e kishte marrë në Irlandën e Veriut rreth nëntë muaj më parë.

Çifti që atëherë është bërë me një djalë, Magnus.

Tani po ecim si një familje e vogël. Ne jemi një grup i vogël i lidhur ngushtë.

Ndërsa i afrohet seksionit të fundit të shëtitjes me Barron, Magnus dhe Jet pranë tij, Lewis, i cili ka dokumentuar udhëtimin e tij përmes faqes së tij në Facebook, Chris Walks The UK, nuk mund të mos reflektojë mbi atë që ka qenë një jetë e vërtetë: ndryshimi i aventurës me çudi absolute.

Dhe të thuash se ka pasur shumë kthesa dhe kthesa gjatë gjithë udhëtimit të tij është diçka e nënvlerësuar.

Më pas ai vendosi të shëtiste në brigjet e Irlandës së Veriut, përpara se të kthehej në Skoci për të ecur në ishujt Shetland, të vendosura rreth 160 kilometra në veri të kontinentit.

Lewis ishte afër përfundimit të arkipelagut Shetland, i cili ka 300 ishuj dhe skerri, nga të cilët vetëm 16 janë të banuar, kur goditi pandemia Covid-19 dhe Mbretëria e Bashkuar hyri në bllokim në mars 2020.

Ai shpejt e gjeti veten të bllokuar në ishullin e largët Hildasay, i vendosur në brigjet e ishujve Shetland, i cili ka më pak se gjysmë milje katror.

Isha shumë më tepër se gjysma e rrugëtimit tim.

Në atë kohë, vlerësova se më kishte mbetur rreth një vit, por padyshim, gjërat ndryshuan.

Të FUNDIT