Web Analytics

Një pasagjer më quajti nënë të keqe gjat një udhëtimi me aeroplan

“Ti je një nënë e ndyrë me fëmijë të ndyrë.”

Kështu bërtiti një pasagjer i dehur ndaj meje gjatë fluturimit tonë të fundit për në Tenerife.

Ishim vetëm 20 minuta larg nga ulja dhe tabela e rripit të sigurimit ishte ndezur, por kjo nuk e ndaloi atë që të mbështetej mbi mua dhe dy fëmijët e mi të vegjël, të moshës dy dhe pesë vjeç, përcjell InfoKosova.

Në të gjitha vitet e mia të udhëtimit, si me fëmijët ashtu edhe pa ta, nuk kam përjetuar kurrë diçka të tillë. Dhe shpresoj që kurrë të mos e përjetoj përsëri.

Burri im dhe unë gjithmonë kemi dashur të udhëtojmë. Kemi bërë udhëtime me çanta në shpinë nëpër Tajlandë, kemi shijuar shumë pushime të shkurtra në Evropë dhe kemi festuar ditëlindjen e 30-të të burrit tim duke udhëtuar nëpër Kanada. Pasi lindi djali ynë i madh, u zotuam që kjo të mos ndryshonte.

Në fakt, që kur jemi bërë prindër kemi udhëtuar më shumë se kurrë më parë.

Të mund të marrim fëmijët për në Meksikë, Ibiza, Itali dhe Spanjë në mënyrë që të shohin kultura të ndryshme, njerëz, të provojnë ushqime të reja dhe të vizitojnë vende të bukura është diçka që e vlerësojmë shumë.

Kursejmë gjatë gjithë vitit për të përballuar udhëtimet tona dhe disa nga kujtimet tona më të lumtura kanë ndodhur ndërsa kemi qenë jashtë vendit: fëmijët tanë që shikonin me sy të mëdhenj në tregun e gjallë të ushqimeve në Palma, Mallorca, ose duke mësuar më shumë për trashëgiminë e tyre italiane dhe duke provuar kanolinë e tyre të parë autentike në Sicili.

Sigurisht, kjo do të thotë që jemi bërë shumë të aftë në udhëtimet ajrore me fëmijë të vegjël.

Çdo fëmijë ka çantën e tij plot me lodrat e tyre të preferuara, libra, ushqime të lehta dhe një tabletë nëse fluturimi është i gjatë, në mënyrë që të mund të shikojnë një film ose disa episode të shfaqjeve të tyre të preferuara.

Në fluturimet e gjata, ata zakonisht flenë, kështu që përpiqemi të rezervojmë oraret e fluturimeve që përputhen me orët e tyre natyrale të gjumit.

Dhe kemi qenë gjithmonë shumë të qartë me fëmijët që nga fillimi për atë që presim prej tyre gjatë udhëtimit.

Ata duhet të jenë sa më të sjellshëm që mund të jenë (ose sipas moshës së tyre zhvillimore) dhe të respektojnë të tjerët gjatë fluturimit. Dhe jam e kënaqur të them që ata përgjithësisht janë udhëtarë të mirë.

Kjo nuk do të thotë që gjithmonë është një piknik. Ka pasur raste kur gjërat kanë shkuar keq, si në një fluturim për në Meksikë kur djali ynë më i madh ishte ende foshnje. Ai ra në gjumë në djepin e avionit, por gjatë disa turbulencave na u desh ta nxirrnim prej andej.

Ai ishte tepër i lodhur, i stresuar dhe shumë i vështirë për t’u qetësuar. Fatmirësisht ishim të rrethuar nga njerëz shumë të sjellshëm që na ndihmuan me ushqime të lehta, një ofertë për një batanije dhe madje edhe vetëm një vështrim empatik. Kjo bëri një ndryshim të madh dhe pas një kohe paqja u rikthye.

Por në përgjithësi përpiqemi të jemi udhëtarë të kujdesshëm dhe incidente të tilla janë të rralla. Fatmirësisht për ne, gjithmonë kemi gjetur bashkudhëtarët tanë të duruar dhe të kuptueshëm për fëmijët në hapësirën e tyre.

Fatkeqësisht, kjo nuk ishte rasti në fluturimin tonë për në Tenerife gjatë pushimeve të Pashkëve. Në fakt, nuk jam ndjerë kurrë kaq e frikësuar dhe e intimiduara.

Rreth një orë në fluturim, djali im dyvjeçar, i cili është natyrshëm më i paparashikueshëm se vëllai i tij i madh, hodhi një copë të vogël biskote në ajër. Ajo ra në dyshemenë pranë dy vajzave adoleshente përpara nesh që ishin ulur në klasën e biznesit. Ne ishim në ekonomi.

Pasi i thashë shpejt të mos e bënte përsëri, kërkova falje me sinqeritet ndaj vajzave adoleshente përpara duke besuar se ato do ta pranonin kërkim-faljen time dhe do të tregonin njëfarë mirëkuptimi se ishte një aksident nga një fëmijë shumë i vogël.

Për habinë time, njëra prej tyre u ngrit dhe më tha se djali im po e bezdiste. Përsëri kërkova falje.

“Më vjen shumë keq. Ai është vetëm dy vjeç, por po përpiqem më të mirën,” shpjegova.

Ajo duket se e pranoi këtë dhe u kthye në vendin e saj pa problem. Pas kësaj, fluturimi ishte mjaft i qetë.

Djali im pesëvjeçar kaloi të gjithë kohën duke parë një film, duke ngjyrosur dhe duke luajtur lojëra kompjuterike, pa u ngritur asnjëherë nga karrigia e tij. Ndërkohë, burri im dhe unë ndërronim vendet herë pas here për të marrë radhën për të argëtuar fëmijën tonë të vogël.

Megjithatë, gjatë gjithë udhëtimit, çifti përpara nesh po bëhej gjithnjë e më zhurmshëm dhe jam pothuajse e sigurt që kishte të bënte me sasinë e pijeve që ata po konsumonin.

Çdo herë që një anëtar i ekuipazhit të kabinës u sillte një tjetër shishe të vogël vodka, ndihesha nervoze.

Pjesërisht sepse dëgjova nënën të bëjë komente si:

“Ajo stjuardesë ka një fytyrë që dua ta godas,” por gjithashtu sepse, çdo herë që një tjetër fëmijë në fluturim qante, burri ngrihej dhe i shikonte ata me inat.

Për tre orë më dukej se diçka po ndodhte, sikur nëse ndodhte diçka e vogël, ose ne ose ekuipazhi i kabinës do të ishim objektivi i agresionit të tyre.

Kjo është arsyeja pse u ndjeva kaq e lehtësuar kur u kërkua që të vendosnim rripat e sigurimit ndërsa fluturimi po përgatitej për ulje – ne ia dolëm.

Bëra atë që gjithmonë bëj në këtë pikë dhe fillova të lexoja një libër për fëmijët e mi, kur djali im dyvjeçar, në stilin e vërtetë të fëmijëve të vegjël, papritmas kapi kartën e sigurisë së fluturimit nga xhepi i sediljes dhe e hodhi në ajër. Ajo fluturoi lart në ajër, duke rënë përsëri pranë vajzave të reja përpara nesh.

Dhe atëherë ndodhi. Atëherë burri tani tepër i dehur nga rreshti përpara u ngrit në këmbë dhe filloi të shpërthente me fyerje ndaj meje.

U ula atje e frikësuar dhe në mosbesim të plotë. Fëmijët e mi filluan të qanin, dhe djali im më i madh vazhdonte të thoshte se vëllai i tij nuk e kishte bërë me qëllim.

E dashura e tij e tërhoqi prapa, duke u tundur në këmbë ndërsa e bënte, dhe burri im i kërkoi të ndalonte, gjë që vetëm e përkeqësoi situatën.

Atëherë një fëmijë i vogël filloi të qante në rreshtin tjetër.

“Zot, i urrej fëmijët!” bërtiti burri. “I urrej. I urrej. Prindër të ndyrë dhe fëmijët e tyre të ndyrë.”

Në këtë pikë, ekuipazhi i kabinës erdhi me shpejtësi dhe jo vetëm që i kërkoi të ulej, por fatmirësisht na zhvendosën mua dhe fëmijët larg nga çifti dhe kërkuan falje me sinqeritet.

“Pse nuk na tregove më parë që ata po silleshin kështu?” pyeti një anëtar i ekuipazhit.

“U përshkallëzua shpejt,” iu përgjigja.

Nuk e di pse bëra justifikime për të, sjellja e tij ishte plotësisht e papranueshme. Por në atë moment, gjithçka që mund të mendoja ishte të mbaja fëmijët e mi larg nga ata njerëz, duke shpresuar që burri të mos sulmonte burrin tim në kontrollin e pasaportave dhe të përpiqesha të mos qaja.

Pasi u ulëm, familje të tjera folën me ekuipazhin dhe u treguan atyre sa të paarsyeshëm, abuzivë dhe agresivë kishte qenë çifti.

Gjithashtu na lejuan të qëndronim mbrapa ndërsa familja largohej nga avioni dhe na kërkuan të bënim një raport. Fatkeqësisht, nuk ndodhi asgjë nga kjo apo ankesa jonë formale dhe gjithçka që morëm nga linja ajrore ishte një kërkim falje.

Dy herë pyeta nëse mund të më siguronin që nuk do të ishim në të njëjtin fluturim kthimi me ata njerëz. Ata thanë që nuk mundeshin.

Kam mësuar që, edhe pse kjo lloj sjellje konsiderohet e paligjshme, abuzimi nga pasagjerët e pabindur është bërë tmerrësisht i lartë vitet e fundit.

Në fakt, Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA) publikoi kohët e fundit të dhëna që tregojnë se sjellja e dehur dhe abuzive është rritur me 47% që nga pandemia. Nuk e kuptoj si mund të lejohet që kjo të vazhdojë.

Ndërsa e kuptoj që disa të rritur mund të dëshirojnë të shijojnë kohën e tyre në një hapësirë pa fëmijë, një fluturim nuk është një prej tyre, dhe nuk duhet të jetë. Fëmijët kanë po aq të drejtë të jenë në një avion sa çdokush tjetër dhe, të jemi të sinqertë, ata nuk janë ata që pinë rëndë dhe bëhen abuzivë, apo jo?

Dëshiroj që linjat ajrore të vendosin sanksione më të ashpra për pasagjerët që shkelin ligjet e aviacionit dhe të ketë një limit maksimal prej tre pijeve në fluturimet e shkurtër.

Fatmirësisht, fëmijët e mi e harruan incidentin pas disa ditësh, ndërsa për mua u desh pak më shumë kohë për ta kaluar atë përvojë.

Nuk e kemi lejuar që kjo të na ndalojë dhe jemi duke fluturuar për në Portugali gjatë pushimeve shkollore. Mendoj se gjithmonë do të jem më e shqetësuar kur fluturoj me fëmijët e mi tani, por shpresoj që këtë herë, kujtimet që do të krijojmë do të jenë ato jashtë terminalit./Metro/

Nga rubrika