Web Analytics
E diel, 26 Maj, 2024
20.9 C
Pristina

Sazan Guri tregon arsyet pse duhet evituar shezlongu, “Mos u shtrini nëpër shelzongë!”

Sazan Guri jep herë pas here këshilla për popullin në rrjetet sociale.

Së fundmi, ai ka shpjeguar se pse nuk duhet të ulemi apo shtrihemi në shezlong gjatë pushimeve në plazh, duke dhënë plot gjashtë argumenta.

Sipas tij, arsyet nuk janë vetëm monetare, por edhe shëndetësore!

Postimi i plotë i Sazan Gurit

PSE NUK DUHET ULUR NË SHEZLLONA?

1. Janë të shtrenjtë, shumë bilez, nga 10,000 në rërat tona në 20,000 në Sarandë deri në 40,000 në Ksamil; Shiten disa herë në ditë, tmerr, nuk ka një orar akshem pazar psh turp…

2. Është leke i humbur, se duket sikur i bie që të paguash edhe për tavolinën brenda lokalit. Ai është tavolinë në plazh, ku ti mund të shërbehesh me pije të lehta edhe aty në shezllon.

3. Edhe për inat, se ku e gjen ai pronar mortja këtë të drejtë, që edhe të mori hapesirën publike për lokal dikur me pisha, pastaj hapesirën për jashtë lokalit, pastaj edhe rërën apo shkëmbin përpara lokalit, pastaj edhe detin para tij, tmerr kur e mendon që ti merr të gjitha…

4. Kjo që është më kryesorja për shëndetin tënd – Çdo rrobë e shezllonit është me pore ose porozitet të lartë, rrobë e cila nuk lahet kurrë. Dhe mikrobet e njerit apo tjetres lekure ngelen aty, kremrat pa fund qe lyhen e zhgryhen shume njerez, pa le ndonje me semundje lekure, ku i dihet. Pra paguan qe te semuresh tmerr.

5. Shtrirja ne zaje, shkemb apo rere eshte nje nga perlat e mjekimit te njeriut. Dihet se plazhet shqiptare kane te gjithe perberesit me minerale e kripra te tabeles se Mendelejevit, morpo te gjitha. Dihet se shume njerez paguajne per t’u shtrire ne krevate me gure vullkanik, gjoja nga Indonezia, ndersa ne i kemi me gur vullkanik, magmatik, metamorfik, sedimentar, vecse jane nga Shqiperia, sepse shiu jashte eshte me i bukur!?. Dihet se shume mjeke i sherojne nje takem me semundje duke i bere pacientet te kercejne ne rere zbathur ne forme aerobie dhe iu japin ndonje koker koti ilaci si per te thene, dhe ata kujtojne se po sherohen nga ilaci dhe jo nga rera.

6. E fundit dhe me e rendesishmja – njeriu po humbet lidhjen me token. Ecen me kepuce plastike ne rere e zeje se i vriten putrat e kembes, kur ato mezi presin 15 dite te ndrysen dhe te takojne token per tokezim te sistemit nervor me ane te mbaresave ‘terminale’ ne shputat e tyre, turp e faqezese… T’ju themi injorant e kane pak dhe pastaj ky profesori i di te gjitha… Jo ore jo, eshte i vemendshem ndaj te gjithave, perdor gjysmen e majte te trurit, e mban trurin gjalle, etj., etj, jep e merr energji me ju, nuk rri si skuth qe neser me dhjetra profesora e inxhiniera bejne kater vaksina te djallit dhe sot po lengojne dhe akoma s’kane kuptuar gje, turp turp…”

Të fundit