Web Analytics
E diel, 16 Qershor, 2024
29.8 C
Pristina

Ja pse kjo pjesë metalike vlen afro 2 milionë dollarë!

Një pjesë e madhe e metalit të gërvishtur, të copëtuar dhe të djegur që ishte, dekada më parë, një makinë garash Ferrari sapo u shit në një ankand RM Sotheby në Kaliforni për 1.9 milionë dollarë.

Ndonëse kjo mund të jetë befasuese, nuk është një investim aq i tmerrshëm sa duket, veçanërisht nëse blerësi kërkon diçka më shumë se para: historinë e garave me makinë.

Një nga vetëm 13 të prodhuara, kjo Seri Ferrari Mondial Spider e vitit 1954, nuk ishte një nga modelet fantastike V12 të Ferrarit, por një dizajn krejtësisht i ndryshëm.

Makina me katër cilindra ishte projektuar për të ecur në binarë të përdredhur me shumë kthesa dhe pak të drejtpërdrejta, ku një motor më i vogël dhe më i lehtë ishte i dëshirueshëm.

Një dizajn fitues

Ferrari fitoi kampionatet botërore në 1952 dhe 1953 me makina të këtij dizajni.

E njohur me numrin e shasisë, 0406 MD, ajo u ndërtua fillimisht me një trup nga firma e famshme italiane e dizajnit Pinin Farina. (Emri i kompanisë më vonë do të ndryshohej në Pininfarina.) Në vitin 1954 ajo drejtohej nga Franco Cortese, i njëjti person që e kishte drejtuar , vite më parë, një Ferrari në fitoren e parë në gara të markës.

Histori e komplikuar

Ashtu si me shumë makina garash të cilësisë së mirë, kjo kishte një jetë të ndërlikuar. Një vit apo më shumë pasi u ndërtua, iu dha një trup tjetër nga firma Scaglietti, përpara se të dërgohej në Shtetet e Bashkuara në 1958.

Në një moment në fund të viteve 1950 ose në fillim të viteve ’60, Mondial u rrëzua dhe u dogj, jo domosdoshmërisht në të njëjtën kohë. Dekada më vonë, detajet janë të paqarta.

Deri atëherë, motori i tij origjinal ishte zëvendësuar gjithashtu.

Kjo makinë, një Ferrari 500 Mondial Pinin Farina Spider ndryshe i vitit 1954, u ofrua për shitje në faqen e ankandit Bring A Trailer në shtator 2021.

Makina u ble nga koleksionisti i Ferrarit Walter Medlin në vitin 1978 dhe i ka kaluar 45 vitet e fundit në gjendjen të mirë pasi është ruajtur me kujdes.

Ferrari më i shtrenjtë i shitur ndonjëherë në ankand ishte Ferrari 250 GTO i vitit 1962, i cili ishte gjithashtu në bllokun e RM Sotheby’s. Ajo u shit  në 2018 për 48.4 milionë dollarë.

Ferrari Mondial Spiders në gjendje të mirë mund të shitet për pak më shumë se 2 milionë dollarë, tha Brian Rabold, nënkryetar për inteligjencën e automobilave në Hagerty, një kompani që ndjek nga afër vlerat e makinave kolektive. Vitet e fundit disa janë shitur për 5 milionë dollarë.

Mund të duhen lehtësisht 1 milion dollarë për ta rikthyer makinën në pamjen e saj para përplasjes dhe për ta bërë atë të lëvizshme përsëri, tha Rabold. Pra, pronari i ri së paku mund të prishë edhe atë investim total. Por fitimi i parave nuk është arsyeja kryesore që dikush do të dëshironte të blejë një makinë si kjo.

“Çmimi i shitjes nuk lë shumë hapësirë ​​për përmirësime financiare, por për pronarin e ri shpërblimi më i madh mund të jetë rikthimi i kësaj makine historike në gjendjen e re dhe sërish përballë entuziastëve mirënjohës”, tha Rabold në një email.

Ferrari 500 Mondial Spider i vitit 1945 u ekspozua në një kantier faux para ankandit RM Sotheby’s Monterey.

Nga rubrika