Web Analytics
E mërkurë, 7 Qershor, 2023

Nuk do ta besoni sa kushton akullorja më e shtrenjtë në botë

Ëmbëlsirë e ngrirë, e quajtur në japonisht byakuya – “nata e bardhë” – aktualisht po kushton 880,000 jen (6,380 dollarë) për një shërbim, duke e bërë atë zyrtarisht akulloren më të shtrenjtë në botë, sipas Rekordeve Botërore Guinnes.

Akullorja e prodhuesit japonez Cellato është një kombinim i përbërësve luksoz nga Italia dhe Japonia.

Me burim ekskluzivisht nga Alba – shtëpia e asaj që shumë e konsiderojnë tartufin e bardhë më të mirë në Itali – vetëm ky përbërës mund të grumbullojë deri në dy milionë jen (14,500 dollarë) për kilogram, thuhet në një artikull të botuar në faqen e Guinness javën e kaluar.

Akullorja mbulohet me një gjethe ari të ngrënshme, dy lloje djathi dhe “Sakekasu”, një përbërës i ngjashëm me pastë, shkruan CNN.

“Na u deshën mbi një vjet e gjysmë për t’u zhvilluar, me shumë prova dhe gabime për të marrë shijen e duhur”, tha një përfaqësues nga kompania për Guinness më herët.

Kompania tha se misioni i saj nuk është vetëm për të bërë ëmbëlsira të shtrenjta, por për të krijuar një aventurë që bashkon përbërësit evropianë dhe ushqimet tradicionale japoneze.

Konsumatorët këshillohen që ta lënë akulloren të shkrihet në temperaturën e dhomës ose ta vendosin në mikrovalë në 500 vat për 10 deri në 20 sekonda, nëse struktura është shumë e fortë.

Shiko foton:

Të FUNDIT

Rrjetet Sociale

630,884FansaPëlqeje
28,141NdjekësitNdjek
999NdjekësitNdjek
0AbonentëAbonohu