Web Analytics
E martë, 28 Maj, 2024
16.9 C
Pristina

Osmani: Plagët e mizorive sikurse kjo në Korishë, na sjellin në vëmendje çmimin e lartë të lirisë

Presidentja Vjosa Osmani ka kujtuar 25-vjetorin e Masakrës së Korishës.

Osmani ka thënë se mizoritë e kësaj Masakre na sjellin në vëmendje çmimin e lartë të lirisë.

“25-vjet më parë, forcat e regjimit gjenocidal serb vranë 77 gra, burra, pleq, në mesin e cilëve 14 fëmijë nga fshatrat: Korishë, Budakovë, Bllacë, Reshtan, Mushtisht dhe Grejkoc. Barbaria e regjimit kriminal u manifestua ndaj të gjithë shqiptarëve pa dallim moshe, ngase i vetmi qëllim ishte shfarosja.

Plagët e mizorive sikurse kjo në Korishë, na sjellin në vëmendje çmimin e lartë të lirisë, ndaj angazhimi për drejtësi nuk do të ndalojë asnjëherë”, ka shkruar Osmani.

Presidentja ka shtuar se i përhershëm qoftë kujtimi dhe nderimi për të gjithë të rënët për liri. /Telegrafi/

Të fundit