Web Analytics

Shpjegimi dhe kuptimi i endrrave

Endrrat jane perjetimi i nje ngjarje ose degjimi i tingujve te ndryshem teksa jemi ne gjume, ndonjeher ato jane kaq te bukura sa permes tyre na duket sikur ne te vertete po e jetojme nje moment shume te deshiruar.

Por sikurse nga ato qe shkaktojne adrenaline e kenaqesi endrrat mund te jene edhe te frikshme dhe ndonjeher edhe tejet te perziera dhe te quditshme.

Qysh moti, njerzimi eshte interesuar ta dij se cili eshte ne te vertete kuptimi i endrrave dhe si behet interpretimi i endrrave ne menyre qe te jene te afte ti kuptojne ato dhe mesazhin qe percillet permes tyre.

Varsisht nga ajo qe ne shohim edhe pse duket e pabesueshme secila enderr ka nje spjegim ne vete.

Me poshte gjeni disa nga kuptimet me interesante te endrrave:

Uje

Nese ne enderr keni pare uje ne mase te madhe ose te vogel per shembull, liqen, det, ose edhe nje gote te vetme dhe sapo jeni zgjuar nga gjumi detaji i pare qe mbani mend nga endrra eshte uji ateher interpretimi i enderrve thot se uji paraqet brengat qe keni, varsisht nga sasia e ujit qe keni pare ne enderr, aq te brengosur keni qene koheve te fundit per nje ceshtje te caktuar.

Male

Malet paraqesin begati, fat te mire dhe mbaresi, pra nese koheve te fundit keni menduar per hapjen e ndonje biznesi te ri, apo te filloni nje pune te re, ose ndonje investim tjeter dhe ne enderr shihni male, merrni vendimin pozitiv pasi nga vendimi i caktuar ka mbaresi.

Gjarper

Nese ne enderr po ju shfaqet nje ose me shume gjarperinj, shpjegimi i endrrave thot se ju rreth vetes keni armiq te cilet po provojne te ju demtojne ne ndonje menyre.

Nje person qe ka nderruar jete

Nese ne enderr shihni ndonje person te afert qe ka nderruar jete mos u brengosni, kuptimi  i endrrave te tilla eshte se ju vetem jeni permalluar shume per ate person dhe kjo eshte menyra si truri vendos ta kujtoj ate.

Nje person i gjalle te kete nderruar jete

Nje nder endrrat per te cilat me se shumti shqetesohemi eshte kur shohim nje person te dashur te kete nderruar jete. Por nuk duhet te merziteni aspak. Shpjegimi i endrrave si keto eshte se personit ne fjale i eshte zgjatur jeta.

Veten duke u rrezuar

Jo rralle here kryesisht ne fazen e pare te gjumit shohim enderr se po rrezohemi nga ndonje lartesi e caktuar. Perpos qe jemi frikesuar nga endrra te tilla me siguri se te gjithve na ka interesuar pse na ndodhi kjo kur ende nuk kemi fjetur si duhet. Epo as ne keto raste nuk ka vend per brengosje lodhja e madhe, stresi, e mbingarkesa fizike e psiqike jane shkaqet pse ndodh nje gje e tille.

Zjarr

Nese ne enderr keni pare zjarr ateher mundohuni ta qetesoni veten nga ndonje mbingarkes, kompleks, stres, merzi, apo cfardo gjeje tjeter qe po ju shqeteson tejet shume koheve te fundit.

Ndersa, jo rralleher mund te hasni ne njerez qe kinse bejne parashikimin e endrrave por nuk duhet ti merrni seriozisht pasi parashikimi i endrrave nuk egziston. Askush nuk mund te te tregoj se cfare do te shohesh ne enderr pas nje jave dhe as mesazhin qe do ta marresh nga ajo enderr.

Marre nga: TIME

Nga rubrika