Web Analytics

Bifteku i parezistueshëm në salcë nga piperi i gjelbër

Aroma e fortë dhe mprehtësia e piperit të gjelbër shkojnë perfekt me copën më të butë të mishit të viçit.

Nevojiten:

▪ 400 g biftek,

▪ 0,2 dl ajkë e ëmbël,

▪ 30 g piper të gjelbër i bluar trashë apo i shtypur,

▪ 0,1 dl verë e bardhë,

▪ 10 g gjalpë,

▪ kripë,

▪ pak lëng limoni.

Përgatitja:

Piqeni biftekun i cili ka qëndruar në temperaturë dhome në skarë dhe hiqeni anash së paku 10 minuta.

Në shporet zieni verën e bardhë me piperin e gjelbër derisa vera të avullojë ndërkaq piper të zbutet.

Ndaras tundni gjalpin me ajkën e ëmbël, shtoni piperin e zbutur, kripën dhe lëngun e limonit.

Biftekun servireni me shtesa nga perimet dhe sipas dëshirës qitni salcë.

Ju bëftë mirë

Nga rubrika