4 C
Kosovo
E mërkurë, Dhjetor 11, 2019

HISTORI

Ky është tërmeti më shkatërrues i historisë botërore

22 maj 1960, bota përjetoi atë që njihet si lëkundja më vdekjeprurëse e njerëzimit, tërmeti i Valdivisë apo siç njihet ndryshe tërmeti i madh...

Tërmeti i vitit 1963 në Shkup, mbi 1 mijë persona humbën jetën

Me 26 korrik të vitit 1963 Shkupin e dridhi një tërmet i fuqishëm ku jetën e humbën 1.070 persona ndërsa u lënduan 3.000 të...

​Disa fakte interesante rreth Gruas më të Fuqishme në Botë

1. Merkel duket e këndshme por në të vërtetë është egërsisht ambicioze: Në vitin 1999, kur ajo ende nuk ishte politikane e vijës së parë,...

Kjo ishte e dashura e zemrës së Enver Hoxhës, për të cilin jetoi gjithmonë me frikë

Nëse familja mbretërore nuk do të ishte larguar nga Shqipëria, Enver Hoxha mbase do të ishte martuar me Princeshë Mexhide, njërën prej motrave të...

Çdo fotografi e Princit Charles me Dianën tregonte gënjeshtrën e njëjtë

Marrëdhënia e Princeshës Diana dhe Princi Charles është ende një nga më të diskutuarit në të gjithë botën. Duket se ne i dimë të gjitha...

Këto janë disa nga aksidentet e çuditshme historike të UFO-ve !

Për të gjithë ata që e lexojnë këtë, ndoshta keni dëgjuar për rrëzimet e supozuara të UFO-ve si incidenti i Roswell, shkruan InfoKosova. Apo ndoshta...

Këta pronarë kokëfortë refuzuan ti zhvendosin ose ti shpronsonin shtëpitë e tyre !

Ndonjëherë kujtimet dhe përvojat që kemi pasur në shtëpitë tona i bën ato të vlejnë më shumë se miliona që ofrohen për shpronsim ose...

Këto janë 10 gabimet më të rënda ushtarake në histori

Ne i japim shumë respekt forcave tona ushtarake dhe atyre të armatosur, shkruan InfoKosova. Ne i mbajmë ushtarët tanë në respektin më të lartë. Gjithkush bën...

Kjo është pjesa më e keqe e katastrofës së Çernobilit

Më 26 prill 1986, pati një aksident katastrofik në centralin bërthamor të Bashkimit Sovjetik pranë Çernobilit, shkruan InfoKosova. Pavarësisht nga dy vdekje të menjëhershme të...

Most Read

Varros veturën për ta vozitur në botën tjetër

Një biznesmen brazilian kishte pranuar shumë reagime negative pas njoftimit se donte të varroste veturën e tij. Chiquinho Scarpa, 62 vjeç kishte njoftuar në Facebook...

Përse ju dridhet syri? Përgjigja nuk do ju pëlqejë!

Shumë prej nesh e dimë se çfarë është kur të dridhet qepalla; në fakt, ne të gjithë e kemi hasur këtë moment në jetën...

Milioner me borxhe, 150 milionë dollarë shpenzime të çuditshme

150 milionë dollarë nuk zgjasin shumë nëse bën shpenzime aq të çuditshme sa Nicolas Cage. Aktori 54-vjeçar e ka ushqyer këtë reputacion duke grumbulluar një...

Mbërriti në Angli vetëm me 600 paund, tani zotëron një kompani 2 mln paund

Me ëndrrën dhe shpresën për një jetë më të mirë, Rupesh Thomas nga India, u zhvendos në Angli me vetëm 600 paund në llogarinë...
web
analytics