Web Analytics

Dëgjojeni se si Rihanna ‘këndon’ dy hitet e Shpat Kasapit përmes Inteligjencës Artificiale

A e keni menduar ndonjëherë se si do të ishte të dëgjoni këngëtarin tuaj të preferuar të këndojë një këngë krejtësisht të re?

Falë përparimeve në teknologjinë e Inteligjencës Artificiale, sfera e imitimit të zërit ka shkuar me një hap të jashtëzakonshëm përpara.

Sot ka programe të AI-s që mund të replikojnë zërat e këngëtarëve të famshëm, duke na lejuar neve të dëgjojmë idhujt tanë të këndojnë këngë tërësisht të reja madje atë edhe në gjuhën shqipe.

Kështu së paku kemi dëgjuar në dy video të cilat po shpërthejnë në rrjetet sociale ku në formë shakaje njerëzit kanë replikuar zërin e Rihanna-s për të kënduar hitet shqiptare.

Këngët që supozohet se janë krijuar me Inteligjencë Artificiale me zërin e Rihanna-s ishin dy hitet e Shpat Kasapit, ajo “Valle Kosovare” dhe “Kush të ndau prej meje”.

Videot janë shpërndarë kryesisht në Instagram. /Telegrafi

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ICONSTYLE (@iconstyle_al)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by ICONSTYLE (@iconstyle_al)

Nga rubrika