Web Analytics

LISTA/ Njihuni me 10 sportistët më të paguar në botë

Në të gjithë botën, ekipet sportive dhe bizneset po lulëzojnë.

Liga të tilla si Premier League angleze, NBA dhe NFL tani tërheqin vëmendjen ndërkombëtare, ndërsa tenisi, F1 dhe golf kanë gjetur audiencë fanatike në çdo kontinent.

Si rezultat, shifrat e shikueshmërisë po rriten, pjesëmarrja nuk ka qenë kurrë më e lartë dhe marrëveshjet e sponsorizimit po arrijnë shifra të mëdha.

LeBron James, Antetokounmpo dhe Stephen Curry kanë nënshkruar secili kontrata të arta në NBA dhe zotërojnë portofol reklamash që sjellin më shumë se 50 milionë dollarë në vit, sipas Forbes.

Por kush janë 10 sportistët më të pasur? Shihni listen:

1. Cristiano Ronaldo / 260 milionë dollar

2. Jon Rahm / 218 milionë dollar

3. Lionel Messi / 135 milionë dollar

4. LeBron James / 128.2 milionë dollar

5. Giannis Antetokounmpo / 111 milionë dollar

6. Kylian Mbappe / 110 milionë dollar

7. Neymar / 108 milionë dollar

8. Karim Benzema / 106 milionë dollar

9. Stephen Curry / 102 milionë dollar

10. Lamar Jackson / 100.5 milionë dollar.

Nga rubrika