Web Analytics

Sara zbulon historinë prekëse të jetës së saj: I lutem Zotit të jetoj me vjehrrin dhe vjehrrën dhe t’i shërbej

Botuar nga: InfoKosova

Një bisedë intime mbi jetesën në familjen tonë doli në pah midis Sarës, Bardhit dhe Rikjes mbrëmjen e kaluar, teksa vallëzonin në një atmosferë të ngrohtë, të shtrirë nëpër shtretërit e tyre.

Nata u kthye në një seancë emocionuese ndërgjegjësimi dhe vetë-zbulimi, ku Sara zbuloi dëshirat e saj më të thella për të jetuar me vjehrrin dhe vjehrrën e të ardhmen.

Në një moment të qartë të ndjeshmërisë, Rikja e pyeti Sarën nëse do të ishte e lumtur të ndante të njëjtin çati me prindërit e bashkëshortit. Tejkalimi i paragjykimeve shoqërore për të jetuar me “vjehrrin dhe vjehrrën”, Sara ofroi një përgjigje të sinqertë dhe prekëse. Ajo shprehet se bashkëjetesa me ta do të ishte një eksperiencë e bukur, pasi për shumë vite ajo ka ndjerë mungesën e një figure të qëndrueshme prindërore.

Sara ndau eksperiencën e saj personale, duke thënë: “Uroj, dashtë Zoti që unë të jetoj me vjehrrin dhe vjehrrën sepse nuk kam pasur mamin dhe babin asnjëherë.” Bardhi, i prekur nga fjalët e saj, e përqafon atë me dashuri dhe mbështetje. Sara vazhdoi të përshkruajë fëmijërinë e saj në një familje të madhe, duke theksuar se ka jetuar në një ambient plot dashuri. Megjithëkëtë, prej 12 vjetësh ajo jetoj vetëm dhe pranimi në një familje do të ishte një burim i ri gëzimi për të.

Kur biseda kthehet te përkujdesja, Sara shprehet se “Nuk e kam problem t’i shërbej… shkoj tek gjyshi çdo javë sepse marr kënaqësi.” Kjo tregon se jetesa me familjen e bashkëshortit nuk është vetëm një imponim shoqëror, por një zgjedhje e ndërgjegjshme që sjell vlerë dhe kuptim në jetën e saj.

Fjalët e Sarës hedhin një dritë të re mbi kuptimin e të jetuarit në harmoni me anëtarët e tjerë të familjes, duke e bërë atë një mësim për të gjithë ata që ndajnë dilema të ngjashme. Në një botë që vlerëson pavarësinë individuale, Sara na kujton se rëndësia e bashkëjetesës me familjen, gjetja e gëzimit në përkujdesjen për të tjerët dhe ndarja e jetës me njerëzit që na duan, është një thesar i vërtetë në jetën tonë.

Shiko videon:

RRJETET SOCIALE

1,162,113FansaPëlqeje
27,988NdjekësitNdjek
989NdjekësitNdjek
406AbonentëAbonohu

Të FUNDIT