Web Analytics

Befason Adelina Ismaili, shfaqet me veshje kombëtare në emisionin e saj

Botuar nga: InfoKosova

Këngëtarja e njohur shqiptare, Adelina Ismaili, ka sjellë një frymë të re në emisionin e saj të radhës, “Show i Së Premtes”, duke bërë një prezantim të jashtëzakonshëm të trashëgimisë kulturore shqiptare.

Me një zgjedhje të qëlluar të veshjes, Adelina ka vendosur të përforcojë identitetin kombëtar dhe krenarinë për rrënjët shqiptare, duke veshur “veshjen e katundit”, një simbol i fuqishëm i trashëgimisë tradicionale të grave shqiptare.

Ndërkohë që emisioni ka pasur si ftuar Sadri Zekën, performanca e Adelina Ismailit ka qenë pikërisht ajo që ka kapur vëmendjen e shikuesve.

Interpretimi i saj i këngës rapsodike “Me gojë hapur ka mbetur Serbia” ka qenë një nderim i veçantë për historinë dhe kulturën shqiptare.

Veshja e Adelina Ismailit jo vetëm ka shpalosur një pjesë të rëndësishme të trashëgimisë kulturore në skenë, por gjithashtu ka transmetuar një mesazh të fuqishëm rreth rëndësisë së ruajtjes së trashëgimisë popullore në jetën moderne.

Shiko videon:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Adelina Ismaili (@adelinaofficiel)

Të FUNDIT