Web Analytics

Sot shi dhe erëra të forta

Botuar nga: InfoKosova

Prilli ka nisur me temperatura mjaft të larta apo thuajse verore, të cilat po arrijnë deri në 27 apo 28 gradë Celsius në shkallë vendi, kjo si pasojë e masave të ngrohta ajrore me origjinë nga Afrika Veriore.

Nën këto kushte kemi mot me diell dhe vranësira të nivelit të lartë, e bashkë me to edhe koncentrime të larta të pluhurit Saharian.

Ndërkaq, nga dita e martë, specifikisht gjatë orëve të para të 24-orëshit e deri në mëngjes, kemi depërtimin e frontit të ftohtë, i cili pritet të sjellë reshje lokale shiu, kryesisht të përqendruara në Rrafshin e Dukagjinit, të cilat mund të jenë edhe në formë të rrebesheve afatshkurtër.

Po ashtu, do të ketë edhe erëra mjaft të forta, ku nuk përjashtohet mundësia për dëme materiale.

Kalimi i frontit do t’i largojë edhe grimcat e pluhurit Saharian.

Dita do të vijojë me diell dhe vranësira të pakta, ndërsa vonë pasdite mund të ketë shtim të vranësira dhe reshje lokale shiu, tani kryesisht në rrafshin e Kosovës: zona veriore, verilindore, lindore dhe ajo qendrore.

Temperaturat do të pësojnë ulje dhe do të jenë rreth vlerave mesatare, rreth 20 gradë. /Telegrafi/

Të FUNDIT