Web Analytics

Kërcet grushti në “Eurovision”, ky është shteti i cili përjashtohet nga gara

Botuar nga: InfoKosova

Unioni Evropian i Transmetuesve (European Broadcasting Union –EBU) sot ka marrë vendimin për të përjashtuar Holandën nga konkurrimi në finalen e madhe të Eurovision.

Ky vendim erdhi pasi përfaqësuesi i Holandës në Eurovision të premten u tërhoq nga prova e parë e kostumeve për finalen e madhe të “Eurovision 2024”, duke pritur një hetim për një incident që ai kishte shkaktuar në prapaskenë.

Në një deklaratë të EBU, organizatori tha: “Artisti holandez Joost Klein nuk do të konkurrojë në finalen e madhe të Eurovision Song Contest të këtij viti.

Policia suedeze ka hetuar një ankesë të bërë nga një anëtare femër e ekipit të Eurovisionit pas një incidenti që ndodhi pas performancës së tij në natën gjysmëfinale të së enjtes.

Ndërsa procesi ligjor vazhdon, nuk do të ishte i përshtatshëm për të vazhduar në konkurs.

Dëshirojmë të bëjmë të qartë, në kundërshtim me disa raportime mediatike dhe spekulime në rrjetet sociale, ky incident nuk përfshinte asnjë artist tjetër apo anëtar të delegacionit”, thuhet në deklaratë.

“Ne ruajmë një politikë zero tolerancë ndaj sjelljes së papërshtatshme në eventin tonë dhe jemi të përkushtuar të ofrojmë një mjedis të sigurt dhe të siguruar pune për të gjithë personelin në Konkurs.

Në dritën e kësaj, sjellja e Joost Klein ndaj një anëtari të ekipit konsiderohet si shkelje e rregullave të konkursit. Finalja e madhe e edicionit të 68-të të Eurovision Song Contest do të vazhdojë tani me 25 këngë pjesëmarrëse”, vazhdoi tutje deklarata.

Transmetuesi publik holandez AVROTROS ka bërë të qartë se nuk është dakord me vendimin dhe do të ndërmarrë veprime të mëtejshme.

Të FUNDIT