Web Analytics
E premte, 14 Qershor, 2024
23.1 C
Pristina

Dielli sapo lëshoi shpërthimin më të fuqishëm të dekadës dhe shkencëtarët kanë një paralajmërim për Tokën

Shpërthimi më i madh i këtij cikli diellor ka shpërthyer nga Dielli, dhe mund të çojë në ndërprerje të radios në disa pjesë të Tokës.

“Ende nuk ka mbaruar!” njoftoi Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) në një përditësim, duke ndarë se shpërthimi ishte një shpërthim i klasës X8.7 – më i madhi i ciklit aktual 11-vjeçar diellor, raporton InfoKosova.

Ai erdhi nga një njollë diellore në sipërfaqen e Diellit që ka shpërthyer për disa ditë. Më 10 maj, ajo lëshoi një shpërthim të klasës X5.8, dhe dje dy shpërthime të klasës X shpërthyen nga Dielli me madhësi X1.7 dhe X1.3.

Njolla diellore, e cila është emërtuar AR3664, është 15 herë më e gjerë se Toka, duke u shtrirë në 124,000 milje.

Shpërthimet diellore javën e kaluar shkaktuan shfaqje spektakolare të Dritave Veriore (të njohura gjithashtu si aurora borealis) në hemisferën veriore, përfshirë në Mbretërinë e Bashkuar.

Megjithatë, për shkak se shpërthimi i fundit është drejtuar larg nga Dielli, është e pamundur të shohim një përsëritje të pamjeve mahnitëse nga fundjava.

Profesori Jim Wild, profesor i Fizikës së Hapësirës në Universitetin e Lancaster, i tha Metro:

“Shpërthimet diellore janë të pamundura të shkaktojnë shfaqje të dritave veriore. Aurora e parë fundjavën e kaluar u shkaktua nga shpërthime të materialit diellor të quajtura ejeksione të masës koronale që ndikuan në fushën magnetike të Tokës. Shpërthimet dhe ejeksionet e masës koronale shpesh ndodhin në të njëjtën kohë, por shpërthimi i djeshëm nuk lëshoi asnjë ejeksion të masës koronale drejt Tokës.”

Ndërkohë, NOAA shtoi se për shkak të shpërthimit që ndodh në një pjesë të Diellit që po rrotullohet larg nga Toka, “çdo CME i lidhur me këtë shpërthim nuk ka të ngjarë të ketë ndonjë ndikim gjeomagnetik në Tokë.”

Megjithatë, është e mundur që shpërthimi i fundit të shkaktojë ende ndërprerje të radios në disa pjesë të botës, veçanërisht në Amerikën e Veriut.

Asistent Profesori i Fizikës në Universitetin e Warwick, Ravindra Desai, shpjegoi se ndërsa rajoni aktiv i Diellit tani është rrotulluar larg nga Toka, grimcat energjike nga shpërthimi “mund të arrijnë ende në Tokë dhe të shkaktojnë ndërprerje të radios dhe dëme në satelitët në orbitë.”

Dr. Desai shtoi, “Është e rëndësishme të theksohet se rajoni aktiv 3664 mund të vazhdojë për dy javë ose më shumë dhe prandaj do të jetë sërish i orientuar drejt Tokës. Pra, për dy javë ka një shans të rritur për stuhi gjeomagnetike të mëdha dhe aurora mbi Mbretërinë e Bashkuar.”

Çfarë është një shpërthim diellor?

Shpërthimet diellore janë shpërthime të fuqishme të rrezatimit elektromagnetik nga Dielli. Këto shpërthime shpesh shoqërohen me stuhi magnetike diellore të njohura si ejeksione të masës koronale (CMEs).

Affelia Wibisono, një astronome në Royal Observatory Greenwich, i tha Metro: “Shpërthimet diellore shfaqen si shkëlqime të ndritshme të lokalizuara që mund të zgjasin për minuta dhe madje edhe orë. Por shpërthimet diellore nuk lëshojnë vetëm dritë të dukshme – ato gjithashtu lëshojnë rrezatim nga spektri tjetër elektromagnetik, si drita ultravjollcë dhe rrezet X.

“Këto emetime të rrezatimit elektromagnetik udhëtojnë me shpejtësinë e dritës dhe kështu arrijnë në Tokë rreth tetë minuta pasi kanë lënë Diellin.”

Ndërkohë, CMEs mund të marrin nga 15 orë deri në disa ditë për të arritur në Tokë.

Kur janë mjaft intensive, shpërthimet diellore mund të ndërpresin komunikimet radio, rrjetet e energjisë elektrike dhe sinjalet e navigimit, dhe mund të paraqesin rreziqe për anijet kozmike dhe astronautët.

Klasa X shënon shpërthimet më intensive, ndërsa numri i referohet fuqisë së tij.

Shpërthimet diellore të javës së kaluar shkaktuan kaos për fermerët në SHBA duke ndërhyrë në sistemet GPS.

Fermeri nga Nebraska, Kevin Kenney, i tha 404 Media: “Të gjithë traktorët janë duke qëndruar në fund të fushës tani të fikur për shkak të stuhisë diellore.”

“Pa GPS,” shtoi ai. “Ne jemi në mes të mbjelljes së misrit.”

Dielli ka hyrë në periudhën më aktive të ciklit të tij diellor, me NASA-n që shpjegon në një postim në X: “Aktiviteti i Diellit rritet dhe ulet gjatë një periudhe 11-vjeçare të njohur si cikli diellor. Cikli diellor 25 filloi në dhjetor 2019 dhe tani po i afrohet maksimumit diellor – një periudhë kur shpërthimet si kjo bëhen më të zakonshme.”

Shkencëtarët presin që ky cikël të arrijë kulmin midis fundit të vitit 2024 dhe fillimit të vitit 2025./metro/

Nga rubrika