Web Analytics

Haradinaj kërkon dorëheqjen e Kurtit

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj ka reaguar pas takimit të 14 shtatorit ndërmjet kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq.

Haradinaj ka kërkuar dorëheqjen e kryeministrit Kurti, dhe mandatin t’ia kthejë popullit, transmeton Telegrafi.

“Situata e krijuar pas dështimit të djeshëm në Bruksel, me tendencë të thellimit të krizës, me pasoja të rënda për popullin e Kosovës, kërkojnë reflektim urgjent nga Kurti dhe qeveria e tij.

Ai duhet të dorëhiqet dhe ta kthejë mandatin te populli.

Këtë veprim duhet ta bëjë edhe nëse ai mendon se është në rrugë të drejtë.

Ai obligohet ta pyes popullin se çka mendon për veprimet e tij.

Në demokraci zgjedhjet janë përgjigja më e mirë”, thotë Haradinaj.

Tutje, ai ka pohuar se nëse nuk dorëhiqet Kurti atëherë do ta shkarkojnë përmes mocionit.

“Në rast të mungesës së reflektimit të Kurtit, mbetet përgjegjësi e ne të tjerëve, të bashkohemi e të veprojmë urgjent për ta dërguar vendin në zgjedhje, duke e shkarkuar Kurtin përmes mocionit të mosbesimit.

Është koha ta pyesim popullin se si të dalim nga kjo gjendje e rrezikshme”, shton tutje ai.

Ndryshe, të enjten në Bruksel u mbajt takimi i nivelit të lartë në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi.

Borrell në një konferencë për media tha se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk ka pranuar që të fillojë procesin e themelimit të Asociacionit duke insistuar në formalizmin e njohjes de-facto si hap i parë.

Ndërsa sipas tij, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka pranuar kompromisin e paraqitur nga BE-ja, ndonëse në fillim kishte shkuar në Bruksel me një propozim të vetin. /Telegrafi/

Nga rubrika